Copernicus: Antarktický mořský led dosáhl v únoru historického minima. V Evropě zažíváme druhou nejteplejší zimu v historii měření (10.3.2023)
Anomálie přízemní teploty vzduchu pro únor 2023 ve vztahu k únorovému průměru za období 1991-2020.[1]Zdroj dat: ERA5. Zdroj: Copernicus Climate Change Service/ECMWF.
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou jménem Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí za finanční podpory EU, pravidelně vydává měsíční klimatické bulletiny, v nichž informuje o pozorovaných změnách globální teploty vzduchu při povrchu, pokrytí moří ledem a hydrologických proměnných. Všechna uváděná zjištění jsou založena na počítačových analýzách využívajících miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.
[1] The large positive temperature anomalies for
February 2023 in northern Italy are related to a data issue in ERA5 and should
be regarded with caution. The problem is very localised and does not invalidate
the numbers and ranking for Europe.
Únor 2023 – hlavní sdělení k teplotám:
· Únor 2023 byl pátý nejteplejší na světě v historii měření.
· Většina Evropy měla nadprůměrné teploty vzduchu, zejména severní Norsko a Švédsko a oblast Špicberk.
· Nadprůměrné teploty se vyskytly na východě Spojených států, v severním Rusku a v Pákistánu a Indii
· Podprůměrné teploty byly zaznamenány na Pyrenejském poloostrově, v Turecku, na západě Spojených států, v Kanadě, na severovýchodě Ruska a v severní Austrálii.
Únor 2023 – hlavní sdělení k mořskému ledu:
· Antarktický mořský led dosáhl nejnižšího měsíčního rozsahu v satelitních záznamech, a to 34 % pod únorovým průměrem, čímž překonal předchozí rekord z února 2017.
· Denní rozsah antarktického mořského ledu rovněž dosáhl historického minima a překonal tak předchozí rekord z února 2022.
· Koncentrace mořského ledu byla ve všech sektorech Jižního oceánu výrazně podprůměrná.
· Rozloha mořského ledu v Arktidě byla 4 % pod průměrem, což ji řadí na 2. nejnižší místo za únor v záznamu satelitních dat, společně s únorem 2016 a 2017.
· Nejvíce podprůměrné byly koncentrace mořského ledu v Arktidě v Barentsově moři a na Špicberkách.
Časová řada měsíčních průměrných anomálií rozsahu ledu v Antarktidě pro všechny únorové měsíce od roku 1979 do roku 2023. Anomálie jsou vyjádřeny v procentech únorového průměru za období 1991-2020. Zdroj dat: EUMETSAT OSI SAF Sea Ice Index v2.1. Zdroj: Copernicus Climate Change Service/ECMWF/EUMETSAT
Pokračování zde
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Kvalitní tepelné čerpadlo vzduch-voda v zimě nezamrzá. Pracuje efektivně i při teplotách kolem -20 °C
- Průkaz energetické náročnosti budovy třídy A nám nezaručí úsporný provoz, pokud neodbouráme lidské chyby
- Stav zásob plynu poklesl na 81 % celkové naplněnosti zásobníků ke dni 23. listopadu, stav je nyní oproti loňskému roku o téměř 17 procentních bodů nižší
- Střední a východní Evropa zaznamenává výrazný nárůst přeshraniční expanze maloobchodních značek
- Velikost obce hraje klíčovou roli v kvalitě bydlení domácností
- Crestyl odstartoval brněnský projekt Dornych. Nabídne obří kliniku, hotel, coworking i desítky restaurací, barů a kaváren