Hypoteční sazby nepatrně klesly, stále jsou ale velmi vysoko. Výraznější propad se letos nečeká
Zdánlivě dobrá zpráva přišla na začátku března z hypotečního trhu. Úrokové sazby hypoték klesly nejvýrazněji za poslední dva roky. To by mohlo vypadat jako pozitivní, bohužel je nutno dodat podstatnou věc. Kromě loňského září a října sazby po všechny zbylé měsíce rostly. Nehledě na to, že ani aktuální pokles není nikterak zásadní. Průměrná nabídková sazba totiž podle ukazatele Fincentrum Hypoindex aktuálně činí 6,27 procenta. Oproti únoru tak klesla o pouhou jednu desetinu procentního bodu a stále zůstává na nejvyšších úrovních za posledních třicet let. Žádný výrazný propad navíc letos čekat nelze. Naopak stovky tisíc klientů, které letos čeká refinancování, se musí připravit na nárůst měsíčních splátek o mnoho tisíc.
Za dlouho nevídaným poklesem hypotečních sazeb stojí hlavně konkurenční boj bank, které se rozhodly využít jarních měsíců k nalákání posledních možných klientů, kteří ještě na hypotéku dosáhnou. Jako hlavní marketingový nástroj k tomu slouží právě snižování hypotečních sazeb, které se dobře vyjímá v reklamách. Jde však jen o kosmetické změny, což ukazuje modelový případ tříapůlmilionové hypotéky sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let. Měsíční splátka v březnu oproti únoru klesla o zanedbatelných 209 korun na 23 132 korun. Dvě stokoruny měsíčně zase takový rozdíl nejsou.
Zásadnější je dlouhodobější srovnání. Za posledních dvanáct měsíců vzrostla měsíční splátka u modelové hypotéky o 3641 korun, v loňském kalendářním roce pak měsíční splátka zdražila o takřka 5200 korun. K ještě vyššímu rozdílu dojdeme, pokud bychom srovnávali situaci před dvěma lety, kdy se průměrná hypoteční sazba pohyboval mezi dvěma až dvěma a půl procenty. Spousta domácností, kterým letos končí fixační období, využilo mimořádné příležitosti získat hypotéku za rekordní dvě procenta. S aktuální průměrnou sazbou jim však měsíční splátka tříapůlmilionové hypotéky vzroste o bezmála 8300 korun. Ročně tak za splácení hypotéky zaplatí o skoro sto tisíc korun více. Obrovské problémy tak nebudou mít jen ti, co si hypotéky brali takzvaně „na krev“, ale drtivá většina refinancujících.
Navíc se nedá očekávat, že by hypotéky letos nějak výrazněji zlevnily. Banky je totiž odvozují od základních úrokových sazeb určovaných Českou národní bankou. Ta je už od loňského léta drží na stejné úrovni a měnit je podle opakovaných prohlášení členů bankovní rady v nejbližších měsících nebude. Banky tak mají pro snižování hypotečních sazeb jen malý prostor. Což je špatná zpráva pro všechny zájemce o vlastní bydlení, protože jeho dostupnost se letos příliš nezlepší.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Pohonné hmoty zmírní tempo svého zdražování. Uklidňuje se situace na Blízkém východě a Trump slibuje vyšší těžbu ropy
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- US - zájem o hypotéky v uplynulém týdnu rostl, průměrné úročení pokleslo
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí