Světová premiéra unikátního systému průmyslového vytápění. Schwank představil první tmavý zářič na vodík
Světová premiéra unikátního systému průmyslového vytápění. Schwank představil první tmavý zářič na vodík
Společnost Schwank představila na letošním veletrhu ISH ve Frankfurtu ve světové premiéře první hybridní tmavý zářič s názvem geniumSchwank. Ten může kromě zemního nebo kapalného plynu vůbec poprvé využívat i 100% vodík. Spolu s tím Schwank na veletrhu prezentoval i optimalizační energetický systém nazvaný e.lements. Ten řídí veškeré zásobování průmyslových budov energiemi, a to včetně fotovoltaiky, výroby, skladování vodíku i vytápění či chlazení haly.
Společnost Schwank na letošním veletrhu ISH ve Frankfurtu představila přelomové řešení v oblasti průmyslového vytápění. Novou generaci zářiče geniumSchwank, který vůbec poprvé umožňuje využívat jako palivo 100% vodík. „Volíme takzvaný víceplynový přístup. Nový model tak dokáže kromě vodíku využívat i zemní plyn a zkapalněný ropný plyn, což je celosvětově unikátní,“ řekl jednatel společnost Schwank CZ Aleš Fukar.
Podobná řešení doposud vyžadovala vysoký podíl zemního či zkapalněného plynu jako základní suroviny pro spalování pouhých 25 % vodíku. Z hlediska vytápění průmyslových hal se tak jedná o velký průlom. Jejich provozovatelé se totiž budou moci do budoucna jednoduše přizpůsobit měnícím se podmínkám. Zatímco dnes využívají pro vytápění jako hlavní médium zemní plyn, Schwank jim svojí technologií umožní v budoucnu hladký přechod na vodík.
„ Vzhledem k současným trendům v energetice se flexibilní řešení vytápění pro průmysl jeví jako naprosto optimální. Mnoho našich zákazníků chce dnes ještě využívat zemní plyn, ale v dlouhodobém horizontu plánují využití vodíku. Někteří dokonce usilují o absolutní soběstačnost. A právě pro tyto účely bylo vyvinuto zařízení geniumSchwank, " doplnil Aleš Fukar s tím, že nová řada jednotek bude k dispozici ve výkonových třídách 21 až 61 kW a délkách od 3,5 do 12,5 m.
Technologie společnosti Schwank by měla při provozu využívat primárně 100% zelený vodík získaný z fotovoltaických panelů. Konkrétní podnik by si tak díky fotovoltaice vyráběl energii sám a pro dlouhodobou sezónní potřebu by ji ukládal do patřičných nádrží ve formě vodíku. Ten by se vyráběl z přebytků elektřiny pomocí elektrolýzy. Tímto řešením by tak bylo za pomoc zářiče geniumSchwank dosaženo naprosto bezemisního vytápění konkrétního provozu.
e.lements – vytápění a chlazení bez CO2 až po úplnou energetickou soběstačnost
Právě provoz průmyslových podniků bez emisí CO2 by měla zajistit i další novinka společnosti Schwank prezentovaná ve Frankfurtu – koncept služeb s názvem e.lements (The Energy Flow Management System). Ten sdružuje a optimalizuje všechny služby a energetické zdroje tak, aby byla průmyslová hala energeticky soběstačná a neutrální z hlediska emisí CO2.
Systém se může skládat z různých komponent – od fotovoltaického systému, přes bateriové uložiště, elektrolyzér, vodíkovou síť nebo vytápění haly. Klíčové je vzájemné propojení jednotlivých součástí a jejich vzájemná symbióza.
„Vzhledem ke složitosti technologie je pro uživatele téměř nemožné nejen shromáždit všechny jednotlivé komponenty, ale také je na konci spojit do jednotného fungujícího systému. Naši odborníci mají potřebné know-how k tomu, aby celý takový systém namysleli a instalovali. Klíčová pro ně ve finále je cílová úroveň soběstačnosti konkrétní průmyslové haly,“ doplnil Aleš Fukar.
Infračervený topný systém, nejpopulárnější tepelné čerpadlo i MonsterFan
Kromě přelomových novinek představila společnost Schwank na frankfurtském veletrhu i své dlouhodobě nejpopulárnější produkty. Jsou jimi infračervené topné systémy deltaSchwank, které platí již za etalon v oboru průmyslového vytápění. Vyznačují se mimo jiné trvale vysokou účinností po celou dobu regulace výkonu a extrémně nízkými hodnotami oxidů dusíku.
Schwank návštěvníkům ve Frankfurtu prezentoval také elektrické tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které je v současnosti nejprodávanějším typem tepelného čerpadla v logistických a komerčních halách. Součástí expozice pak byl i ventilátor MonsterFan HVLS pro recirkulaci vzduchu v hale.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Ekospol v roce 2024 prodal 500 bytů za 3,3 miliardy korun, v roce 2025 zahájí stavbu 450 nových bytů za tři miliardy korun
- Stav zásob plynu v Česku pokračuje v poklesu a blíží se naplněnosti zásobníků na 61 %, stav je oproti loňskému roku o 26 % nižší
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Rozhodnutí bankovní rady ČNB k úrokovým sazbám ze dne 19. 12. 2024 - Komentář
- Nejčastějšími prosincovými úrazy jsou pády - Pozor na ledovku a zimní sporty
- Trendy v energetice – prodejci fotovoltaiky mají plné sklady panelů, riziko odchylek častěji nesou zákazníci