Copernicus: Svět zažil druhý nejteplejší březen v historii měření. Antarktický mořský led dosáhl druhého nejnižšího rozsahu

Služba Copernicus Climate Change Service (C3S) , kterou jménem Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí za finanční podpory EU, pravidelně vydává měsíční klimatické bulletiny, v nichž informuje o pozorovaných změnách globální teploty vzduchu při povrchu, pokrytí moří ledem a hydrologických proměnných. Všechna uváděná zjištění jsou založena na počítačových analýzách využívajících miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.

Březen 2023 – hlavní sdělení k teplotám:

· Tento měsíc byl celosvětově druhým nejteplejším březnem v historii měření.

· Teploty byly nadprůměrné v jižní a střední Evropě a podprůměrné ve většině severní Evropy.

· Nadprůměrně teplo bylo na rozsáhlém území zahrnujícím severní Afriku, jihozápadní Rusko a většinu Asie, kde padlo mnoho nových březnových teplotních rekordů.

· Výrazně nadprůměrné teploty se vyskytly také na severovýchodě Severní Ameriky, v Argentině a sousedních zemích, ve velké části Austrálie a na pobřeží Antarktidy.

· Naopak nadprůměrně chladno bylo v západní a střední části Severní Ameriky.

Březen 2023 – hlavní sdělení k mořskému ledu:

· Rozsah mořského ledu v Antarktidě byl v březnu druhý nejnižší v historii satelitních dat, 28 % pod průměrem, po rekordně nízkém rozsahu v únoru.

· Koncentrace mořského ledu byla ve všech sektorech Jižního oceánu výrazně podprůměrná.

· Rozloha mořského ledu v Arktidě byla 4 % pod průměrem, což je čtvrtá nejnižší hodnota za březen v záznamu satelitních dat, ale zároveň se blíží třem nejnižším hodnotám.

· V kontrastu s většinou podprůměrnými koncentracemi mořského ledu v ostatních sektorech Severního ledového oceánu byly koncentrace v Grónském moři výrazně nadprůměrné.


 

Podle Samanthy Burgessové, zástupkyně ředitele C3S,"po rekordně nízkém rozsahu v únoru dosáhl antarktický mořský led v březnu druhého nejnižšího rozsahu v rámci 45letého souboru satelitních dat, čímž pokračuje dlouhodobý trend poklesu mořského ledu v polárních oblastech. Monitorování klimatu je nezbytné pro pochopení těchto rychlých a probíhajících změn na obou pólech."


Zdroj: Copernicus Climate Change Service
Pokračování o vodě: zde




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy