Inflace se stále pohybuje na dvouciferných hodnotách, vzhůru ji ženou hlavně náklady na bydlení

EKOSPOL, 13.4.2023

Zdražování zboží a služeb v Česku v březnu nepatrně zpomalilo, přesto stále pokračuje dvouciferným tempem. Inflace ve třetím měsíci letošního roku dosáhla 15 procent, což je nejnižší hodnota od loňského dubna. Toto zpomalení však způsobila hlavně vyšší srovnávací základna z loňského roku. Ceny zboží úhrnem v březnu meziročně vzrostly o 17 procent a ceny služeb o 11,7 procenta, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zásadní vliv na výši inflace má hlavně oblast bydlení.

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským březnem o 6,8 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,7 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 16,4 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 30,3 procenta), tuhých paliv (+ 53,7 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 44,6 procenta). Cena elektřiny dále mírnila zdražování na 29,6 procenta, růst mírnily také ceny zemního plynu na 60 procent z únorového růstu o 74,2 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Rozpočty domácnosti však výrazně zasáhne také pokračující zdražování základních potravin, které jsou o desítky procent dražší než loni. Rýže v březnu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 32,9 procenta, mouka o 32,6 procenta, vepřové maso o 34 procent, polotučné trvanlivé mléko o 45,2 procenta, vejce jsou dražší o 75,5 procenta a cukr o 97,6 procenta.

Citelně zdražilo také stravování v restauracích, za které letos strávníci dají o 21,5 procenta více než loni. O 19,1 procenta jsou dražší také ubytovací služby. Za dovolenou s komplexními službami letos zájemci podle ČSÚ zaplatí o 24,6 procenta více než loni v březnu. Právě dovolené jsou jednou z prvních věcí, které lidé v krizi oželí. Provozovatele hotelů a restaurací tak čekají špatné časy.

Na pozoru se musí mít i lidé, kteří schraňují své peníze v hotovosti nebo je mají uložené na bezúročných účtech. Patnáctiprocentní inflace totiž z každých sto tisíc ročně „ukrojí“ vysokých 15 tisíc korun. Přesně o tolik se sníží hodnota neúročených úspor. Stále více drobných investorů proto raději nakupuje nemovitosti, hlavně nové byty. Právě ty představují jednu z nejlepších a nejbezpečnějších možností, jak ochránit své finance před inflací.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality