Pojistku domácnosti aktualizujte každé dva roky. Jinak můžete přijít o statisíce
Většina českých domácnostní je aktuálně podpojištěná – to znamená, že hodnota nemovitostí a domácností uvedená ve smlouvách neodpovídá realitě. Jak je to možné? „Lidé si často neuvědomí, že hodnota jejich majetku v čase stoupá a existuje pro to několik důvodů,“ vysvětluje ředitel retailového pojištění MAXIMA, Roman Jandík. Mezi ty nejčastější patří: inflace, rostoucí ceny stavebního materiálu a zvyšování cen zboží obecně.
Mnoho z nás považuje pojištění domovů za samozřejmost a nedílnou součást života. Oslovíme některou z pojišťoven nebo pojišťovacího poradce, vybereme vhodnou pojistku pro svůj majetek, splácíme měsíční splátky a tím to pro nás končí. Každý den usínáme s tím, že náš domov je pojištěný, a pokud by se udála nějaká katastrofa, pojišťovna vyplatí sjednanou částku a my si postavíme či zrekonstruujeme domov znovu. Ne všechny ovšem napadne, že hodnota našeho domova se v čase zvyšuje a že částka, za kterou jsme domov pořídili v daném roce, už může být v letech budoucích absolutně nedostačující k tomu, abychom si pořídili domov nový.
Co všechno zvyšuje hodnotu vašeho majetku?
Mezi hlavní faktory patří samotná inflace – ta dokonce v minulém roce dosáhla průměru 15,1 %. S inflací souvisí také zvyšující se ceny – podle evropského indexu HICP ceny v ČR vyrostly meziročně o 19,1 % (Zdroj: mfcr.cz). Tato čísla ukazují, jak i jeden rok bez aktualizace částek v pojistných smlouvách výrazně ovlivní výši vyplaceného pojistného. Mezi další faktory můžeme uvést: rekonstrukce, přístavby, instalace nových zařízení (solární panely, tepelná čerpadla, ...), které souvisí s vylepšováním našeho domova.
Kdy vám pojišťovna zkrátí pojistné plnění?
Částka, která je uvedená v pojistné smlouvě, by měla co nejpřesněji odpovídat aktuální hodnotě pojištěného majetku. Lidé, kteří uvedou částku nižší (ať už záměrně či opomenutím aktualizace částky) musí počítat s tím, že v případě pojistné události přijdou o hodně peněz.
Příklad:
Pojistili jste si svůj dům na částku 4 miliony Kč, ale jeho aktuální hodnota je 8 milionů Kč. Dům vám kompletně zničí oheň a vy očekáváte, že obdržíte 4 mil Kč. Tak to ale není. Protože částka ve smlouvě odpovídá 50 % reálné hodnoty majetku, pojišťovna vám pokrátí také plnění o 50 %. Ve výsledku tedy obdržíte „pouhé“ 2 miliony Kč. „Pravidelně aktualizovat částku uvedenou ve smlouvě se opravdu vyplatí, vyhnete se tak nepříjemnému překvapení a komplikacím,“ uzavírá Jandík.
Rady a tipy na závěr:
- Aktualizujte stávající smlouvy každé 2-3 roky
- Nezapomeňte, že i jakýkoliv nový stavební zásah zvyšuje hodnotu majetku
- Instalovali jste nové solární panely nebo tepelné čerpadlo? Pak je na místě zkontrolovat pojistnou částku nemovitosti nebo limity pojistné smlouvy
- I stavební úpravy na zahradách např. nový plot, skleník, jezírko atd. by neměli být opomíjeny a v pojistné smlouvě zahrnuty.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Jak překonat podzimní únavu. Zdravé návyky pro lepší náladu
- Podzim ve znamení teplých barev: Jak si zútulnit svůj domov na dlouhé podzimní večery?
- Konstrukce z cihel: Skrytá síla novodobých roubenek
- Trojsklo, nebo dvojsklo? Výběr zasklení ovlivňuje náklady na vytápění i ochranu proti hluku
- Bývalou ubytovnu v Želetické ulici nechala litoměřická radnice přestavět na prostupné bydlení (audio)
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska