Jaké nejčastější chyby v péči o šperky děláme? - Zčernal, tak ho vyhodím - Tipy jak se postarat o své náušnice, řetížky či náramky

Redakce, 17.4.2023

Zdroj USHI

Chodíte se svými stříbrnými šperky do sauny, sportujete s nimi, koupete se v chlorované vodě a na konci dne je pro dobrý pocit pořádně vydrhnete? Pak věřte, že za to vám váš oblíbený kousek příliš nepoděkuje. Aby si totiž šperk co nejdéle zachoval svou krásu, je potřeba o něj náležitě pečovat. Vadí mu váš parfém? Kam ho správně ukládat? A je zčernání šperku pobídka k jeho vyhození?

Chyba č. 1: Čištění hrubou silou

Jedním z nejdůležitějších kroků v péči o stříbrné šperky je volba správné metody čištění. To by mělo probíhat pravidelně, protože na špercích ulpívají nečistoty jako prach, pot, make-up nebo třeba stopy parfému, které stříbru rozhodně nesvědčí. „Pokud jde o čištění šperků, pak hrubou sílu a drhnutí vyměňte za jemné otírání speciálním čisticím hadříkem. Jeho použití zbaví šperk nečistot i mastnoty a minimalizuje riziko poškrábání,“ radí Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka šperkařské značky USHI, která se specializuje na výrobu originálních českých stříbrných náušnic. Rozhodně zahoďte tvrdé štětce či jakékoliv abrazivní čistící prostředky. Zejména citlivé je to u šperku, jehož povrch je navíc ošetřen ještě vrstvou vzácného rhodia - s vysokou pravděpodobností byste neopatrnou péčí svůj oblíbený kousek poškrábali a nenávratně jej tak zničili. Dalším rizikem je pak deformace tvaru šperku. Stříbro je poměrně měkký kov, citlivý na silný tlak. Možností je rovněž jemné očištění v mýdlové vodě.

Chyba č. 2: Odkládání šperku do vlhka či na slunce

Častá chyba, kterou lidé dělají, se týká ukládání šperků v době, kdy je právě nenosí. Klasickým přešlapem je odkládat klenoty například na noční stolek poblíž okna. Přímé sluneční světlo totiž může způsobit blednutí a ztrátu barev. Další chybou by bylo položit šperk na tvrdý povrch, kde může dojít k jeho poškrábání. Stříbro si rozhodně nerozumí ani s vlhkostí. Například v koupelně může docházet k poškození povrchu a vzniku koroze. Ideálním řešením je ukládat šperky vždy zbavené nečistot do měkkých obalů, PVC obalů, šperkovnice či na speciální podložky k tomu určené. Tento způsob skladování vašich stříbrných pokladů zároveň zaručí, že budou odpočívat odděleně a nedojde ke vzájemnému poškrábání povrchu. Pokud budete mít navíc svou sbírku na suchém a temném místě, vytvoříte ideální podmínky pro to, aby vám šperky vydržely dlouho krásné.

Chyba č. 3: Sportování, saunování a plavání i se šperky

Máte rádi sportování, relaxaci v sauně nebo třeba plavání v bazénu i s náušnicemi, prstýnky nebo řetízky? Pak zpozorněte. Tyto aktivity totiž vašim stříbrným společníkům na kráse dvakrát nepřidají. Lidský pot obsahuje soli a kyseliny, které mohou mít negativní vliv na lesk šperku, případně dokonce způsobit korozi. Během aktivního cvičení navíc může dojít také k mechanickému poškození – prudké pohyby často zapříčiní přetržení šperku, rizikem je také zachycení za oděv, případně vznik povrchového poškrábání. Pokud je řeč o plavání, chlor a další chemikálie, které jsou běžně přítomny v bazénech, také mohou v reakci s kovy ve špercích způsobit jejich zmatnění či korozi. Lépe na tom nejsou šperky ani na dovolené u moře – slaná mořská voda a abrazivní plážový písek jim rozhodně dobrou službu neudělají. Pokud se tedy na některou z těchto aktivit chystáte, raději své oblíbené kousky uložte bezpečně do šperkovnice. Samostatnou kategorií jsou pak chemikálie, kterými se běžně obklopujeme. Líčidla, krémy, laky na vlasy, parfémy. V případě jejich použití se doporučuje šperk sundat a opět nasadit asi deset minut po aplikaci produktu.

Chyba č. 4: Zčernal? Tak ho vyhodím…

Řada lidí má za to, že zčernání šperku znamená jeho nenávratné poškození a dají mu sbohem. To je ovšem chyba. Oxidace je totiž zcela přirozený jev, kdy si stříbro při kontaktu se vzduchem, lidským potem, pH faktorem pokožky či různými chemikáliemi vytvoří tenký načernalý povlak. Rozhodně to neznamená, že je šperk nekvalitní. Zčernání se navíc dá zvrátit. „Pokud u vašeho šperku zaznamenáte známky oxidace, můžete využít osvědčené metody, které mu vrátí zašlý lesk. Jednou možností je vodní lázeň s teplou jarovou vodou, do které šperk vložíte a následně jej jemně otíráte hadříkem namočeným v mýdlových bublinách,“ radí Dominika Šťovíčková z české šperkařské značky USHI. Další osvědčenou metodou například je solná lázeň v alobalu či použití čisticí lázně na stříbrné šperky. „Pokud tyto metody již nestačí, přichází na řadu ultrazvuková čistička, která během několika minut šperk krásně očistí a vyleští,“ dodává odbornice s tím, že pokud majitel šperku o svůj kousek pečuje a dodržuje zásady správného ukládání, vydrží mu skutečně velice dlouhou dobu.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky