Úklid místnost po místnosti: Na co byste měli nezapomenout v jednotlivých pokojích?
Pouštíte se do velkého úklidu a nevíte, kde začít? Jděte na to systematicky. Postupujte pěkně místnost za místností. Každá z nich je specifická a vyžaduje také jedinečný způsob údržby. Na co se zaměřit v ložnici, co neopomenout v kuchyni a proč si koupelnu nechat až na závěr? A jako bonus se dozvíte spoustu užitečných tipů.
Ložnice
Napadlo vás někdy, že ložnice je místností, kde patrně trávíte nejvíce času? Průměrně člověk prospí přibližně třetinu života. Víte ovšem, že svou postel možná neobýváte sami, ale sídlí v ní malí živočichové z říše hmyzu – roztoči. Pouhým okem je neuvidíte, jejich výkaly však mohou zejména alergikům způsobovat zdravotní potíže. „Kde v domácnosti trávíte nejvíce času, tam také ztratíte nejvíce kůže. Zde s největší pravděpodobností najdete také největší množství roztočů,“ uvádí Gem McLuckie, vedoucí vědecká pracovnice v mikrobiologii společnosti Dyson.
3 věci, na které nezapomeňte při úklidu ložnice
1. Vyperte ložní prádla na 60 °C nebo 90 °C. Tím pomůžete rozložit alergeny (bílkoviny) a snížit jejich množství pod hranici vyvolávající alergie. Vyperte nebo vyměňte peřiny a polštáře, abyste eliminovali výskyt roztočů a šupinek kůže ve vaší posteli.
2. Vysávejte matrace z obou stran , abyste z nich odstranili roztoče a šupinky kůže. Použijte vysavač s uzavřeným filtračním systémem, abyste zabránili zpětnému vypouštění alergenů do místnosti.
3. Důkladně vyčistěte komodu, skříně a zásuvky v ložnici. Tato místa se vyprazdňují a uklízejí zřídkakdy, ale i tam, kde si ukládáte čisté oblečení, se může hromadit prach a drobná vlákna.
Tip:
Úklid vám usnadní použití tyčového vysavače, který vás nebude omezovat nepraktickou šňůrou.
Kuchyň
Na úklidu kuchyně si dejte záležet, protože právě zde manipulujete s jídlem a připravujete pokrmy, které jistě nechcete kontaminovat nečistotami. Na která místa se zaměřit?
3 věci, na které nezapomeňte při úklidu kuchyně
1. Vyprázdněte kuchyňské pulty a skříňky , abyste je mohli důkladně vyčistit. Vysajte prach a nečistoty, pak je umyjte teplou vodou se saponátem. Nakonec všechny povrchy osušte.
2. Vykliďte lednici a mrazák a všechny povrchy omyjte teplou vodou se saponátem nebo čisticím prostředkem. Vysajte celou zadní stranu lednice i mrazáku a prostor pod nimi. Nevynechejte ani chladicí prvek na zadní straně, protože tím zvýšíte výkon spotřebiče.
3. I v kuchyni se vám může hromadit vrstva prachu. Stačí menší průvan a snese se přímo na potraviny. Často přehlížené místo, kde se nečistoty hromadí, jsou horní desky kuchyňské linky, ale také například digestoře či lednice. Prach odstraňte vysavačem s účinným filtrem, případně jej setřete čistým vlhkým hadříkem nebo čistícími ubrousky.
Tipy:
· Chcete-li urychlit odstranění námrazy v mrazáku, použijte fén. Horký vzduch kusy ledu rychle roztaví a vám už stačí vodu zachytit do kastrolu a případně otírat stěny čistým hadříkem.
· Abyste zničili škodlivé mikroorganismy ukryté v kuchyňských houbičkách a hadřících, namočte je, vyždímejte a dejte je na pět minut do mikrovlnky.
· Babské rady praví, že zápachu z lednice se zbavíte omytím vnitřku roztokem z octa a umístěním talířku s jedlou sodou či kypřícím práškem anebo rýží, které do sebe absorbují nelibé vůně.
Dětský pokoj
Do úklidu svého království by se měly zapojit i samotné děti. Už od útlého věku mohou vykonávat celou řadu činností – odnést hračky do krabice, otřít prach prachovkou tam, kde dosáhnou, utřít stůl, najít páry vypraných ponožek, anebo povysávat, ideálně lehkým bezdrátovým vysavačem, který se může proměnit i v ruční a jednoduše se s ním manipuluje.
3 věci, na které nezapomeňte při úklidu dětského pokoje
1. Pravidelně třiďte. Na rozdíl od dospělých se u dětí často mění šatník, jelikož rychle rostou. Zároveň i obliba jednotlivých hraček se proměňuje společně s přibývajícími léty. Jednou za půl roku proveďte proto generálku a vytřiďte věci, které jsou už „out“ a zájem o ně opadl, jsou rozbité, nekompletní... Ty nepoužitelné vyhoďte, použitelné pošlete dál.
2. Stop prachu! Hračky, které se rozhodnete si nechat, dejte do krabic, beden, truhel či uzavřených látkových boxů, aby se na ně neprášilo. Dostatek úložných prostorů je základem dětského pokojíku, jinak se z hraček stanou pracholapače! Prach se může usazovat i na plyšácích. Je dobré je čas od času vyprat, anebo alespoň provětrat na čerstvém vzduchu a pěkně jim „vyprášit kožich“.
3. Při úklidu děti zbytečně nevystavujte účinkům chemických prostředků. Používejte proto raději ekologické prostředky či pomocníky dle „babských rad“ (citron, jedlá soda, ocet...), anebo pokud vsázíte na klasické chemické prostředky, alespoň nezapomeňte po úklidu důkladně vyvětrat. Zbytky čistících prostředků ze vzduchu pomůže odstranit také čistička vzduchu. Před nejmenšími dětmi chemické prostředky vždy uchovávejte mimo jejich dosah a skladujte je v uzamykatelných skříňkách.
Tipy:
· Úklid hrou! Aby děti úklid více bavil, vyprávějte si třeba pohádku o princezně zakleté v Království nepořádku, kterou princ vysvobodí tím, že musí splnit různé úkoly pana krále – povysávat, utřít prach nebo nanosit hračky do krabice... Můžete také za splněné úkoly rozdávat body, anebo každý večer ohodnotit úklid pokojíčku podobně, jako tomu bývalo na dětských táborech. Úklid si můžete zpestřit i tím, že si k němu pustíte hudbu anebo třeba audioknížku.
· Naučte děti také jednoduché pravidlo: Co lze udělat do 2 minut, to neodkládejte a udělejte to hned! Například: odnést použitý talíř a hrneček, po dohrání hry ji uklidit zpět na místo, po dokoukání filmu po sobě vysát ručním vysavačem drobky od křupek z gauče i ze země...
Koupelna je symbolem hygieny, proto by měla jít příkladem a pořádně se blýskat! Koupelnu a toaletu si však nechávejte vždy až na samotný závěr úklidu. Je to proto, že umyvadlo či vanu používáte například na oplachování hadříků i houbiček při úklidu jiných pokojů a do toalety vyléváte špinavou vodu z lavoru či kýble. Tímto prostory znečistíte. Takže až když je dům či byt jako ze škatulky, vrhněte se na koupelnu.
3 věci, na které nezapomeňte při úklidu koupelny
1. Koupelna je specifická tím, že v ní je mnohem vyšší vlhkost než v jiných místnostech. To může vést k tvorbě plísní a množení bakterií. Řádně proto po koupání a vysprchování větrejte a otírejte orosená okna. Pokud okna v koupelně nemáte, alespoň otevřete dokořán dveře a nechte je otevřené přes noc.
2. Nezapomínejte na skrytá místa, jako jsou horní strana koupelnových skříněk či zrcadla, kde se drží prach, horní část sprchového koutu, vypínače, kliku... Čas od času vykliďte šuplíky a skříňky, vyhoďte prošlé kosmetické produkty anebo ty, které nepoužíváte, a utřete prach i uvnitř zásuvek.
3. Pravidelně čistěte odpady, které se zanáší vlasy i ochlupením, na které se nabaluje špína, ale i kousky mýdel. To vše může odpad ucpat anebo být zdrojem nelibé vůně. Pozornost věnujte i sprchové hlavici, kde se může usazovat vodní kámen a snižuje se tak její životnost.
Tipy:
· Abyste měli čisté a voňavé prádlo, dbejte na čistotu pračky. Vyčistěte filtr, těsnění i zásobník na prací prostředky. Čas od času pusťte prázdnou pračku s čističem (na minimálně 60 °C), pokud chcete vsadit na přírodní prostředky, dejte do bubnu asi čtvrt litru octa.
· Ve vlhkých textiliích se mohou množit bakterie. Pokud je tedy ručník příliš mokrý, dejte jej vysušit na topení, také podlahové koberečky, na které šlápnete po sprše mokrýma nohama, dejte vysušit.
· Před spláchnutím toalety vždy dejte dolů poklop, aby se nečistoty nerozstřikovaly po celé koupelně.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Jak překonat podzimní únavu. Zdravé návyky pro lepší náladu
- Podzim ve znamení teplých barev: Jak si zútulnit svůj domov na dlouhé podzimní večery?
- Konstrukce z cihel: Skrytá síla novodobých roubenek
- Trojsklo, nebo dvojsklo? Výběr zasklení ovlivňuje náklady na vytápění i ochranu proti hluku
- Bývalou ubytovnu v Želetické ulici nechala litoměřická radnice přestavět na prostupné bydlení (audio)
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska