Proč se staví budovy v záplavových územích? - Německo
Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) zveřejnil článek o tom, že v Německu se stále ještě staví domy v zónách, které jsou značně ohroženy povodněmi. K tomuto závěru dospělo vyhodnocení provedené pojistiteli. Podíl těchto novostaveb na celkovém počtu nových obytných budov od roku 2000 dokonce vzrostl.
V Německu bylo od roku 2000 postaveno zhruba 2,7 mil. nových obytných budov, přičemž přes 32 000 z nich se nachází v záplavových územích. Každý rok přibylo v rizikových oblastech 1000 až 2400 nových obytných budov. Tento závěr vyplývá z propočtů GDV.
Datovou základnou je v tomto případě Systém stanovení zón pro povodeň, zpětné vzdutí a silný déšť (ZÜRS Geo). Pomocí tohoto systému mohou pojistitelé odhadnout u každé budovy její ohrožení povodní/záplavou. Celkově je nyní v Německu zhruba 270 000 obytných budov umístěno ve vysoce ohrožených záplavových oblastech.
V tomto ohledu je GDV toho názoru, že v záplavových územích by se nemělo rozhodně stavět. Ale ve skutečnosti procentuální podíl novostaveb v těchto oblastech, jak bylo již uvedeno výše, za posledních 23 let vzrostl. GDV proto požaduje úpravu stavebního práva a plánovacího práva. GDV vychází z toho, že jedině pomocí stavební činnosti přizpůsobené klimatu bude možné v budoucnu snížit národohospodářské škody způsobené změnami klimatu a extrémním počasím.
Z pohledu pojistitelů nezohledňují platné stavební předpisy v Německu účinky klimatické změny a její důsledky. GDV tudíž požaduje, aby byl do stavebního zákonodárství zahrnut cíl ochrany – tj. stavění přizpůsobené klimatu. Už existující budovy by měly být chráněny proti povodni a silnému dešti pomocí preventivních opatření.
Jörg Asmussen, výkonný ředitel GDV, v této souvislosti uvedl, že prevence a přizpůsobení vlivům klimatu jsou klíčová opatření k tomu, aby škody způsobené přírodními katastrofami a následně pojistné byly finančně zvládnutelné. Německé pojišťovnictví se zasazuje za uplatňování celkového konceptu, který se skládá z prevence, přizpůsobení důsledkům klimatu a pojištění.
Záměrem je, aby všechny obytné budovy byly pojištěny pro případ přírodních nebezpečí. To znamená, že uzavřené pojistné smlouvy by byly v určitý stanovený den automaticky překlopeny na pojistnou ochranu pro případ živelních nebezpečí. K tomu je ovšem nezbytná zákonná základna.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %