Eurostat se ohrazuje proti kritice ze strany české vlády. Za daty ke zdražení plynu v Česku, zdaleka nejvyššímu v EU, si stojí, stejně jako za jejich srovnatelností napříč EU


Eurostat se dnes ohradil proti slovům premiéra Petra Fialy. Na dotaz ČTK uvedl, že si stojí za svojí středeční zprávou, kterou ještě týž den Fiala kritizoval a označil za matoucí. Podle ní loni ve druhém pololetí plyn v ČR zdražil meziročně o 231 procent, tedy suverénně nejvíce v EU. Zato například ve zbytku Visegrádské skupiny průměrně podražil jen o 23 procent, čili zhruba desetkrát méně.

Statistický úřad EU přitom dnes upřesňuje, že sběr příslušných dat a použitá metodika odpovídají cenám, jak jsou účtovány zákazníkům. Konečné ceny, které platí zákazníci, přitom podle Eurostatu zahrnují kompenzační opatření. V posledním loňském čtvrtletí česká vláda zavedla kompenzační opatření v podobě energetického úsporného tarifu, ten se ale týkal jen cen elektřiny pro domácnosti, nikoli plynu.

Ceny plynu a elektřiny, resp. jejich nárůst, jak je zaznamenává Eurostat, v uplynulých dnech zpochybnili také klíčoví tuzemští dodavatelé energií v čele s ČEZ, nejen premiér

Už před dnešním ohrazením se Eurostatu bylo možné si jen obtížně představit přehmat, jenž by jej dovedl k desetinásobnému nadhodnocení růstu cen v ČR v porovnání s dalšími zeměmi středoevropského regionu

Politici by tedy měli vynechat silné výrazy typu toho, že statistici matou veřejnost. Nejprve je třeba se důkladně seznámit s použitou metodikou a tu pak případně třeba i kritizovat – ovšem již se znalostí věci. Protože pokud vrcholní politici bez hlubší znalosti věci, „střelbou od boku“, zpochybňují data státních statistických úřadů, nahlodávají tak v rámci svého politického zápasu důvěru veřejnosti ve statistické úřady, potažmo ve stát jako takový. A i v Evropskou unii. Tím posilují pozici různých dezinformátorů, kteří do budoucna mohou zpochybňovat jakákoli oficiální data s tím odkazem, že je přece zpochybňuje sám vládní establishment. Aktuální zbrklé zpochybnění statistických dat se tak brzy obrátí proti politikům samotným.


Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie