Big data umožní optimalizaci výroby elektřiny. Novým trendem budou komunitní elektrárny
Odborníci z poradenské sítě Moore Global považují dodržování principů ESG (environmental, social and governance) za podmínku udržení konkurenceschopnosti v energetickém průmyslu. Poukazují také na možnost využívat big data k analýze spotřeby a výroby energie za účelem zvýšení efektivity. Podle expertů ze skupiny Moore Czech Republic bude pro český trh s energiemi důležitá adaptace nového trendu komunitních elektráren. Ty umožní jak větší udržitelnost energetického průmyslu, tak stabilnější ceny energií.
Posun k obnovitelným zdrojům ovlivnilo mnoho faktorů, které zahrnují technologické pokroky, ale i vládní pobídky. „Investice do fyzické infrastruktury s cílem snížení uhlíkových emisí jsou zřejmé na první pohled, ale to, co se odehrává za oponou, může být podobně důležité. V dnešní době je možné sbírat a analyzovat obrovské množství informací o využívání energie. Tato data mohou být využita k optimalizaci fungování energetických systémů, což povede k efektivnější a úspornější výrobě a spotřebě energie,“ popisuje David Tomasi, který působí v poradenské skupině Moore Global jako global leader v oblasti energetiky, těžby a obnovitelných zdrojů.
Experti z Moore Czech Republic dodávají, že optimalizace výroby elektřiny za pomoci velkých dat se může dočkat i Česko. „Například jaderná elektrárna Temelín chce v příštím roce ušetřit až 4000 megawatthodin bezemisní elektřiny. Hodlá toho dosáhnout úpravou provozu čerpadel chladících věží a využije k tomu právě big data,“ doplňuje Pavel Drobil, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Návrat do minulosti
Výpadky v dodávkách energií, se kterými se Evropa potýká už od loňska, mají za následek zvýšený zájem o využívání neobnovitelných fosilních zdrojů. „Jedním z důsledků energetické krize je, že v praxi se snižuje důraz na využívání energie z obnovitelných zdrojů. Využívání fosilních paliv opět roste, a i státy jsou vůči němu benevolentnější. Vidět to můžeme například v Německu, kde se prodlužuje životnost tepelných elektráren,“ komentuje Pavel Drobil.
Česko čeká na komunitní elektrárny
Odborníci z Moore Czech Republic se domnívají, že v České republice se trh s energiemi zásadně promění po přijetí legislativy umožňující rozšíření komunitních elektráren. „Peer to peer sdílení energie v rámci virtuálních elektráren umožní šetrnější přístup k životnímu prostředí a mimoto také přispěje ke stabilizaci cen energií. Tento typ elektráren by v budoucnu mohl pokrýt až 25 % celkové tuzemské spotřeby elektřiny,“ vysvětluje Miroslav Rut, partner Moore Technology CZ.
Moore Czech Republic
Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited (do září 2019 Moore Stephens International Limited) zaměstnává po celém světě přes 30 000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.
Moore Czech Republic sídlí v Praze a je vedena jednateli a společníky Petrem Kymličkou a Radovanem Haukem. Ti s sebou pod značku Moore přivedli kromě svých pracovníků z dřívější společnosti BDO Advisory také specializované dceřiné společnosti Servodata, DataScript a S-COMP, které se orientují na poskytování komplexních služeb v oblasti IT a vzdělávání.
Více informaci na: www.moore-czech.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat