Geotermální energie v maďarském teplárenství a paroplynové jednotky v energetice
Geotermální energie v maďarském teplárenství a paroplynové jednotky v energetice
02.05.2023 / 12:40 | Aktualizováno: 02.05.2023 / 12:45
Maďarsko má značný potenciál v oblasti geotermální energie, který je dán geologickými specifiky Panonské pánve, kdy tloušťka zemské kůry v regionu je výrazně tenčí, než je průměrná tloušťka kůry evropského kontinentu.
Využívání geotermální energie má v Maďarsku dlouholetou tradici, sahající až do dob Římské říše. V roce 1878 pak byla zahájena éra hloubení hlubinných termálních vrtů, kdy první takový vrt, vyhloubený v budapešťském městském parku, ještě dnes, po téměř 150 letech, zásobuje teplou vodou Széchenyiho termální lázně.
Kromě léčebných a rekreačních účelů však lze teplou geotermální vodu využívat i k vytápění domácností, čehož využívají některá maďarská města. Největším projektem je zavádění geotermální energie do systému centrálního vytápění v třetím největším maďarském městě Szegedu. Dalším velkým projektem je rovněž využívání geotermální energie v západomaďarském Győru, kde kromě vytápění městských domácností je geotermální energie využívána i pro vytápění výrobního závodu německé automobilky Audi. Dle vyjádření firmy pak geotermální energie poskytovala (s výjimkou několika týdnů) veškeré vytápění během topné sezóny 2022-2023.
Dle Dozorového úřadu pro regulované činnosti, který má oblast geotermální energie na starosti, však může být využití geotermální energie výrazně vyšší a teplo z nitra země může do konce tohoto desetiletí nahradit až 1–1,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně. Rozvoj geotermální energie tak může být i způsobem, jak snížit závislost na dovozu zemního plynu ze zahraničí a zároveň snížit i emise oxidu uhličitého v maďarském teplárenství.
Urychlení rozvoje geotermální energie by měla pomoci nedávná změna regulatorního rámce, která by dle maďarského dozorového úřadu měla umožňovat rychlou a efektivní administrativu a zároveň podpořit rozvoj nových investic do využití geotermální energie. Již dva dny po vstupu regulace v platnost pak maďarský dozorový úřad vydal zprávu, že obdržel více než padesát žádostí o povolení ke geotermálnímu průzkumu.
Ve snaze zvýšit povědomí maďarské veřejnosti o geotermální energii maďarský dozorový úřad uspořádal edukační turné po maďarských městech, kde propagoval využívání geotermální energie. Z iniciativy úřadu byl rovněž založen geotermální klastr, který sdružuje sedmnáct aktérů ze státního, soukromého i akademického sektoru (viz: https://sztfh.hu/tevekenysegek/foldtani-tevekenyseg/geotermia/magyar-geotermia-klaszter/).
V oblasti vytápění může být zemní plyn nahrazován geotermální energií, nicméně pro výrobu elektřiny se v Maďarsku počítá naopak s vyšším využitím zemního plynu a bylo již rozhodnuto o výstavbě tří nových paroplynových jednotek o celkovém instalovaném výkonu až 1650 MW.
Petr Michálek: Velvyslanectví ČR v Budapešti
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu
- Pohonné hmoty zmírní tempo svého zdražování. Uklidňuje se situace na Blízkém východě a Trump slibuje vyšší těžbu ropy
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- US - zájem o hypotéky v uplynulém týdnu rostl, průměrné úročení pokleslo
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji