Evropské ceny uhlíku v býčím režimu

Research, 3.5.2023

KRÁTKODOBĚ: Cena evropských povolenek na emise oxidu uhličitého v posledních měsících klesá spolu s komoditami a nyní se poprvé dostala pod symbolických 100 eur za tunu CO2, kterých dosáhla v prvním čtvrtletí. Průmyslová výroba v Evropě je odolná, ale stále oslabuje, což snižuje poptávku po povolenkách na znečišťování, zatímco obrovský propad ceny zemního plynu o 80 % vedl k menšímu přechodu z plynu na uhlí a k menší poptávce po povolenkách. Tato cyklická slabost však skrývá průchod strukturálních reforem, které mají snížit nabídku povolenek a zvýšit poptávku. To pravděpodobně v dlouhodobém horizontu povede pouze k růstu cen.

DLOUHODOBĚ: Parlament EU minulý měsíc schválil rozsáhlé plány na rozšíření svého systému obchodování s emisemi (ETS), zvýšení nákladů na znečištění a globalizuje jej pomocí systému přizpůsobování hranic. Plány: 1) Provést hlubší snížení emisí znečišťujících látek v EU na 62 % do roku 2030 oproti roku 2005. 2) Snížit nabídku postupným zrušením bezplatných povolenek na emise CO2 do roku 2034 a odstraněním 90 milionů povolenek z trhu v roce 2024. 3) Zvýšit poptávku spuštěním trhu ETS pro budovy a dopravu v roce 2027 a rozšířením o námořní dopravu od roku 2024. 4) Postupně zavést od roku 2026 poplatek za překročení hranice EU pro emise oxidu uhličitého. Tím se trh ETS účinně globalizuje vzhledem k roli Evropy jako největšího vývozního trhu pro 80 zemí.

CENY UHLÍKU: Světová banka uvádí, že téměř čtvrtina všech celosvětových emisí CO2 je nyní pokryta iniciativami na stanovení cen uhlíku. Čínský systém, zavedený v roce 2021, je největší na světě a pokrývá 9 % všech globálních emisí. Systém EU je druhý největší a pokrývá 3,2 % celosvětových emisí. Funguje od roku 2005, takže je nejstarší. Jeho cena v rámci systému ETS se od roku 2020 zvýšila pětinásobně, částečně v očekávání těchto právě schválených reforem, a předstihla ostatní trhy s uhlíkem od Kalifornie po Spojené království (viz graf). Tento trh vygeneroval v roce 2022 odhadem 34 miliard dolarů příjmů, které se vracejí vládám EU na investice do opatření v oblasti klimatu.



Ben Laidler, eToro


 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie