Stavebnictví nadále drtí vysoké úroky, drahé hypotéky a investiční nejistota. Padající výstavba bytů v budoucnu umocní zdražování bydlení
Stavební produkce v březnu opět zklamala, i když meziměsíční pokles byl výrazně nižší než v únoru. Ani teplá zima, jež ekonomice jako celku jinak výrazně pomohla, tak stavebnictví nenavádí na dráhu příznivějšího vývoje.
Špatně se vyvíjí ale hlavně pozemní stavitelství, které v březnu meziměsíčně kleslo o 1,8 procenta. Na něj neblaze doléhá stále utlumená celková ekonomická situace, nadále hrozící reces, a v neposlední řadě neústupná inflace, jež udržuje vysoké úrokové sazby, a tedy i náklady investic do výstavby realit či náklady na jejich pořízení, například v podobě hypoték.
Stavebnictví se tradičně vyvíjí s jistým zpožděním například za průmyslem. Zatímco ten vykázal v březnu lepší než očekávaná čísla, stavebnictví si na příznivější vývoj musí počkat. A ještě nejspíše delší dobu, jak vyplývá z citelného meziročního snížení vydaných stavebních povolení, o 13,3 procenta. Slabší výstavba rezidenčních nemovitostí, kterou současná situace vyvolává, v budoucnu může umocnit tlak na zdražování realit a bydlení jako takového. Meziročně se zahájila výstavba o 21 procent méně bytů. Za celý letošní rok stavebnictví vykáže zejména díky inženýrskému stavitelství, více podpořenému investicemi z veřejných rozpočtů, ovšem i tak „černou nulu“, tedy růst, ačkoli jen v rozsahu několika desetinek procenta.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %