Stavební produkce pokračovala v poklesu i v březnu, propadla se i bytová výstavba
Propad českého stavebnictví nekončí. Stavební produkce v březnu podle aktuálních dat České statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o rovných šest procent a navázala tak na únorový propad. Pokleslo pozemní i inženýrské stavitelství, nižší byla i bytová výstavba. Stavební úřady vydaly o 13,3 procenta méně stavebních povolení, orientační hodnota povolených staveb v březnu meziročně klesla o 6,3 procenta.
V rámci celého Česka se v březnu začalo podle ČSÚ stavět celkem 3306 bytů, což je meziročně o 21 procent méně. Počet dokončených bytů klesl o 22,7 procenta na 2549 bytů. Propad podle statistiků nepatrně mírnily nástavby bytových domů.
Po slibném začátku roku bytová výstavba v hlavním městě zpomalila, ČSÚ eviduje jen 221 bytů zahájených ve třetím měsíci letošního roku v rámci zcela nové výstavby. Naopak výrazně se rozjela stavba bytů ve Středočeském kraji, kde se v březnu zahájilo slušných 757 nových bytů. Dvě třetiny z toho tvoří rodinné domy. Pokud se podíváme na počet dokončených bytů, tak letos bytové výstavbě stále dominují střední Čechy. Tam se během první třech měsíců letošního roku dokončilo už 1455 nových bytů, zatímco v hlavním městě 1259.
Počet zahájených bytů uváděný statistickým úřadem navíc nemusí odrážet realitu. To, že v daném měsíci získal byt stavební povolení, ještě neznamená, že se začal i stavět. Investoři totiž kvůli zásadnímu propadu poptávky některé projekty odložili na později. Reálně se tak začalo stavět bytů méně, než ukazují oficiální statistiky.
Bytovou výstavbu i nadále výrazně limituje nedostupnost hypoték kvůli kombinaci vysokých úrokových sazeb a přísných podmínek pro žadatele diktovaných Českou národní bankou (ČNB). Jen v Praze se loni prodeje nových bytů propadly na nejhorší hodnotu za posledních dvacet let a i prodeje za letošní první čtvrtletí roku byly o třetinu nižší než za stejné období loňského roku.
Vysoká inflace, stále nadprůměrně drahé energie a nepřestávající růst cen stavebních prací i materiálu tvrdě dopadá i na veřejné investory velkých infrastrukturních staveb. I pokud by peněz bylo stále stejně, postaví se o ně letos méně. Stavební práce i materiál v minulém měsíci zdražily o dalších deset procent. To velmi zjednodušeně znamená, že investor za stejný objem peněz postaví jen 900 metrů dálnice, zatímco ještě před měsícem by to byl rovný kilometr. České stavebnictví tak dobré časy v nejbližší době nejspíš ještě nečekají.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %