Už klesají i ceny stavebních pozemků. Podle odborníků bude korekce letos pokračovat

Stavební pozemky zlevňují. Tento trend je patrný především na venkově. Meziročně cena za metr čtvereční v ČR v roce 2023 klesla o 7 procent a celková cena pozemku pak dokonce o 13 procent. Podle odborníků budou ceny pozemků mírně klesat i v následujících měsících. Výjimku představují pozemky v okolí hlavního města, kde cena za metr čtvereční vzrostla. Protože se ale začínají prodávat menší pozemky než v minulosti, průměrná cena za „parcelu“ opticky klesá i zde.
„V České republice se průměrná cena stavebních parcel pohybuje okolo 2,8 milionu korun, což představuje 3.300 korun za metr čtvereční. Ceny mimo Prahu, Brno a okolí jsou nižší, průměrná cena pozemku je zde aktuálně kolem 2,1 milionu korun. Metr čtvereční vychází na 2.300 korun,“ vypočítává Iztok Toplak z RE/MAX G8.
Hlavními důvody klesajících cen především vysoké úrokové sazby, drahá výstavba a fakt, že aktuálně může být výhodnější pořízení již postaveného domu za účelem následné rekonstrukce.
Jeho slova potvrzuje i investiční analytik Roman Smejkal z portálu Trhy.cz. „Pokles ceny pozemků, stejně jako dalších typů nemovitostí, je spojený s aktuální ekonomickou situací. Zásadní roli pak hrají vysoké hypotéční sazby. Připravit si 2 miliony na pozemek a dalších 5 až 7 milionů na výstavbu domu je pro většinu rodin absurdní. Získat hypotéku na 9 milionů korun při dnešním nastavení bankovních pravidel je téměř nemožné, stejně jako splácet téměř 50 000 korun každý měsíc,“ říká Smejkal.
Poptávka klesá, v oblibě jsou menší parcely
Počet prodaných pozemků se v loňském roce podle dat RE/MAX G8 oproti roku 2021 propadl o 30 procent a vůči rekordnímu roku 2020 dokonce o 40 procent. Trend prodejů z prvního čtvrtletí letošního roku předpovídá ještě nižší prodeje.
„Očekávám, že trend poklesu prodeje a cen stavebních pozemků bude pokračovat i v budoucnu, protože ceny jsou stále vysoké a pro koupi se rozhoduje méně lidí. Pokud budou ceny stavebních pozemků nadále klesat, může to následně stimulovat prodeje,“ popisuje odborník.
Stavební pozemky jsou podle realitního odborníka nejvyhledávanější v oblastech s veřejnou dopravou, kvalitní infrastrukturou, obchody a dobrým silničním napojením na velké město. To vše se následně odráží v cenové hladině.
„Na druhou stranu stavební pozemky si svoji hodnotu dlouhodobě drží. Je to způsobené především omezeným množstvím parcel. Touha vlastní výstavby a bydlení v rodinných domech je v Česku vysoká. Atraktivní lokality budou čelit vysoké poptávce pořád, lidé ale častěji upřednostní parcely s menší rozlohou, které jsou cenově dostupnější. Aktuální trend cen je sice klesající, na druhou stranu se ani tak nedá v následujících měsících či letech očekávat výrazný propad v desítkách procent,“ dodává Roman Smejkal.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Nájmy se zvedly ve většině případů do 10 procent, ukazují data za první letošní kvartál
- Ceny nemovitostí stoupají. Jaké jsou ceny a prodeje nejen v krajských městech?
- Fiasko digitalizace stavebního řízení připravilo české stavebnictví loni orientačně o 14 miliard korun, denně tak průměrně o 38 milionů korun
- Levnější bydlení jen tak nepřijde. Stavební práce i materiál pokračují ve zdražování
- Příchod jara žene hypoteční trh vzhůru. Hypoték je o polovinu více než loni, objem je o 75 procent vyšší
- Praha se loni rozrostla o dalších 13 148 obyvatel, budou mít noví Pražané kde bydlet?