Německá technologie dává bateriím z elektroaut druhý život
Německá technologie dává bateriím z elektroaut druhý život
30.05.2023 / 15:08 | Aktualizováno: 30.05.2023 / 15:11
Po návštěvě největší skládky elektroodpadu na světě v africké Ghaně, kde se ročně hromadí 250 000 tun elektrošrotu z ledniček, televizí, notebooků a baterií, se zakladatel německého start-upu Circunomics Patrick Peter rozhodl vytvořit platformu na recyklaci baterií z elektroaut. Z teoretického výzkumu cirkulární ekonomiky se stalo podnikání ve sféře elektromobility, do kterého se mohou zapojit i české subjekty. Jedná se mimořádně rychle rostoucí sektor, do roku 2030 má počet elektroautomobilů celosvětově dosáhnout 200 – 300 milionů a ročně bude vyřazováno kolem 6 milionů elektrobaterií.
Circunomics je svým řešením první a zatím jedinou obchodní platformou Internet of Things (IoT) tohoto druhu pro elektrobaterie na trhu. Díky digitální kopii (tzv. digitální dvojče) digitalizuje životní cyklus průmyslových lithium-iontových baterií. Pomocí prediktivní analýzy Circunomics optimalizuje hodnotu jejich aktiv a snižuje riziko při opětovném použití. Díky svému cyklickému využití umožňuje platforma bezpečné, transparentní a efektivní obchodování s použitými bateriemi.
Circunomics využívá digitální dvojčata, která mapují data o stavu baterie, původu atd. v reálném čase během celého životního cyklu, čímž snižují riziko při dalším užívání baterie (Second Life) a zvyšují její hodnotu. Circunomics využívá umělou inteligenci a strojové učení k předpovědi konce životnosti baterií. Identifikuje předem její další nejlepší možné využití po uplynutí životnosti a najde ideální shodu pro každou baterii. Tato technologie umožňuje používání milionů baterií, které by jinak skončily ve šrotu. Circunomics umožňuje plánování a efektivní a bezpečný přechod na Second Life/Recycling tím, že je prvním otevřeným trhem s bateriemi, který vytváří nezbytnou obchodní síť, automatizuje procesy založené na datech a vytváří transparentnost – a tím snižuje riziko, náklady a úsilí.
Energetická transformace může být udržitelná pouze tehdy, bude-li její základní technologie – baterie – spravována udržitelně. Výroba baterie má na svědomí až 80 % emisí během životního cyklu. Second Life prodlužuje životnost baterie o více než 70 %, čímž snižuje uhlíkovou stopu přibližně o 40 – 50 %. Recyklace zabraňuje plýtvání cennými materiály a zabraňuje nedostatku zdrojů a degradaci životního prostředí.
Circunomics mění baterie v cyklická aktiva a pomáhá společnostem zabývajícím se mobilitou a energetikou realizovat opětovné použití a recyklaci a dodržovat předpisy EU. Firma Circunomics je jedním z pěti start-upů cirkulární ekonomiky na světě, více informací o firmě naleznete na: https://www.circunomics.com/
Recyklace a další používání baterií je tématem budoucnosti a také výbornou příležitostí pro české firmy se začít na tomto trendu podílet. Circunomics a další firmy zabývající se recyklací autobaterií plánují účast na automobilovém veletrhu Automechanica ve Frankfurtu n./Moh. (10. – 14. září 2024), kde představí další trendy a navážou užší spolupráci s automobilkami.
Cirkulární ekonomika bude i hlavním tématem největšího technologického veletrhu Hannover Messe v Německu, který proběhne v 22. – 26. dubna 2024.
Autorka: Tereza Petráňová, obchodně – ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Berlíně
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat