Proč plyn v Evropě znovu zdražuje?
Volatilní vývoj na trhu se zemním plynem pokračuje i s nástupem léta. Po setrvalém poklesu cen se spotový kontrakt na evropský plyn TTF obchodoval až v blízkosti 20 EUR/MWh (průměr před-pandemické dekády byl mezi 15-20 EUR/MWh), což mírnilo obavy z dalšího vyhrocení energetické krize. V posledních dvou týdnech se však velkoobchodní cena plynu znovu zvýšila o téměř 50 % na aktuálních 35 EUR/MWh.
Bezprostřední příčiny dražšího plynu jsou minimálně dvě. Za prvé, výpadek norských dodávek do EU (přibližně 10 procent), který by měl trvat až do poloviny července. Za druhé, očekávané oznámení o ukončení těžby zemního plynu v nizozemském Groningemu. K tomu by mělo dojít – z důvodu ochrany životního prostředí – již na začátku října, tedy ještě před nástupem topné sezóny. Připomeňme, že těžba v Groningemu sice dlouhodobě prudce klesá, stále se však jedná o největší ložisko plynu v EU – nevytěžené zásoby v rozsahu 450 mld. m3 odpovídají roční spotřebě zemního plynu v celé Evropské unii.
Tento vývoj je však nutné zasadit do širšího kontextu. Přestože trh se zemním plynem zůstává náchylný na problémy přicházející z nabídkové strany, celková situace je podstatně lepší než v létě minulého roku. To ostatně dokumentuje i pohled na stav zásobníků, které jsou v EU naplněny pro toto roční období výrazně nadprůměrně. Dle analytiků JP Morgan dokonce hrozí situace, kdy již v srpnu nebudou Evropě stačit dostupné skladovací kapacity a paradoxně bude potřeba omezit nabídku plynu (!).
Shrnuto, podtrženo, aktuální zdražení plynu sice stojí za pozornost, v kontextu vývoje v posledním roce, kdy ceny vzrostly až nad 300 EUR/MWh, však rozhodně není důvod k panice. Podstatný je navíc fakt, že delší forwardové kontrakty zůstávají relativně stabilní – cena plynu ne jeden rok dopředu se už od března drží okolo hranice 50 EUR/MWh. To je rovněž cena, se kterou počítá trh i pro zimu 2023/2024 a tu následnou 2024/2025. Hlavním rizikem zůstává bez větších pochyb počasí. Nad očekávání studená zima by zřejmě znamenala dražší plyn, ale nikoli už scénář, kdy by v Evropě hrozil jeho akutní nedostatek.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Česko odebírá nebývale vysoké množství plynu z Ruska. Nic na tom nemění ani nový dovoz z Alžírska
- První projekty pro posílení kapacity energetické sítě na Králicku jsou zahájené
- Kvůli letošní povodni se budou zřejmě muset měnit povodňové mapy. Voda se totiž rozlila i do míst, kde dosud nikdy nebyla. (video)
- Efektivní zateplení domácnosti bude stále důležitější, potvrdil průzkum STEM. Čechy trápí chlad i horko
- Česko dramaticky navyšuje odběr ruského plynu, ukazují data Net4Gas. Ze Západu bereme jen 7 %