Nemovitosti sektoru průmyslu a logistiky patří k nejvyhledávanějším aktivům v celém regionu CEE-12, v posledních čtvrtletích se aktivita zpomaluje
Celková nabídka komerčních nemovitostí v sektoru výroby a logistiky (I&L, Industrial & Logistics) v regionu CEE-12 vzrostla na více než 65 milionů m², přičemž 25 milionů m² se nachází ve 12 hlavních měst a v jejich okolí. Největší trh připadá na Polsko, kde se blíží k hranici 30 milionů m². Vyplývá to z průzkumu společnosti Colliers „ExCEEding Borders: Výroba a skladování v zemích CEE-12“.
„Dostupnost nemovitostí z oblasti průmyslu a logistiky lze v současné době označit za nízkou, dokládá to i míra neobsazenosti, která se na většině trzích pohybuje pod 5 %. Vysoký podíl nové nabídky, která je aktuálně ve výstavbě, je na bázi build-to-suit, standardní spekulativní výstavba v celém regionu slábne. Existuje několik faktorů, které mohou poptávku na trhu ovlivnit, například dopravní dostupnost. Tu má CEE region díky své ideální poloze v samém srdci Evropy a vynikajícímu přístupu k mezinárodní dopravní síti, která navíc v posledních několika letech prošla zlepšením, výbornou,“ okomentovala výsledky průzkumu Dominika Jędrak, ředitelka výzkumu společnosti Colliers pro střední a východní Evropu.
Poptávka po nemovitostech ze sektoru I&L byla v regionu CEE-12 v posledních několika letech silná a byla tažena především odvětvími 3PL, maloobchodu a distribuce, následovanými odvětvími lehké výroby, automobilového průmyslu a rychloobrátkového zboží.
„V důsledku probíhající války na Ukrajině zaznamenaly všechny země CEE-12 v roce 2022 růst cen pohonných hmot, vyšší ceny a nižší dostupnost stavebních materiálů, částečný rozpad dodavatelských řetězců a vysokou míru inflace. To způsobilo prodloužení lhůt výstavby nových průmyslových a logistických projektů a růst nájemného i výnosů. Do konce roku 2022 se však situace ve většině případů začala stabilizovat, ceny pohonných hmot a stavebních materiálů začaly klesat, inflace rostla pomaleji a developeři se začali vracet k větší aktivitě. V současné době si sektor průmyslu a logistiky i přes mírné zpomalení stále vede dobře. Předpokládáme, že v roce 2023 se vrátí do ještě lepší kondice,“ dodává Dominika Jędrak.
Výrobní sektor v CEE-12
Výrobní sektor se v jednotlivých zemích CEE-12 liší. Největší obrat ve výrobním odvětví v roce 2020 patřil Polsku, které se na celkovém objemu zemí CEE-12 podílelo přibližně 38 %, následovala Česká republika (19 %) a na třetím místě bylo Maďarsko (12 %). Z hlediska podílu objemu výrobních zakázek na hrubé poptávce od počátku roku 2018 vede Česká republika s podílem až 36 %.
Nejrozvinutějším výrobním odvětvím v zemích CEE-12 v roce 2020 byl z hlediska obratu automobilový průmysl. V poslední době došlo v regionu CEE-12 k výraznému nárůstu poptávek od zákazníků zabývajících se výrobou baterií používaných v elektromobilech. Tento trend by měl pokračovat i v příštích letech. Druhým odvětvím s nejvyšším obratem ve střední a východní Evropě-12 je výroba potravin.
Zaznamenán byl také zvýšený zájem o výrobní prostory ze strany asijských zákazníků, především z Číny a Jižní Koreje.
Předpokládáme, že výrobní sektor v zemích CEE-12 bude v příštích letech nadále výrazně růst. Důvodem je částečně levnější pracovní síla a nižší sazby nájemného než v západoevropských zemích. Zatímco v západní Evropě začínají pomalu docházet pozemky pro umístění velkých výrobních závodů, země CEE-12 se vyznačují jejich relativně vysokou dostupností. Tendence k nearshoringu, friendshoringu a reshoringu může pozitivně ovlivnit rychlost rozvoje tohoto segmentu v zemích CEE-12.
Země CEE-12: Albánie, Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Černá Hora, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko.
Skupina Colliers
Colliers (NASDAQ, TSX: CIGI) je přední diverzifikovaná společnost poskytující profesionální služby a správu investic. Naše společnost působí v 62 zemích a 17 000 podnikavých profesionálů spolupracuje na poskytování odborného realitního a investičního poradenství klientům. Již více než 27 let přináší naše zkušené vedení s významným vnitřním podílem akcionářů složené roční investiční výnosy ve výši 20 %. S ročními příjmy ve výši 4,1 miliardy dolarů a více než 50 miliardami dolarů spravovaných aktiv společnost Colliers maximalizuje potenciál nemovitostí a reálných aktiv, aby urychlila úspěch našich klientů, našich investorů a našich lidí.
Více informací na: www.colliers.com/cs-cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %