Hypotéky nepatrně zlevnily, větší pokles je však v rukou centrálních bankéřů
Hypotéky na začátku července nepatrně zlevnily, průměrná nabídková úroková sazba podle Swiss Life Hypoindexu klesla o šest bazických bodů na 6,24 procenta. Na takové úrovni byla naposledy přesně před rokem, kdy se poprvé dostala přes šestiprocentní hranici. Spíše než o nástup nového trendu jde o snahu některých bank rozhýbat jinak utlumený prázdninový režim. Hypotéky se i přes aktuální minimální pokles dál pohybují na nejvyšších hodnotách od devadesátých let minulého století.
Hypotéky do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) s fixací na pět let se poprvé od loňského října dostaly pod hranici šesti procent, když zlevnily o dva bazické body na 5,99 procenta. Nejvýrazněji zlevnily hypotéky s LTV do 80 procent fixované na tři roky, a to o 0,16 procentního bodu na 6,28 procenta. Úroková sazba hypoték klesla i u fixací na jeden rok, a to o šest bazických bodů na 6,61 procenta. Desetileté fixace stagnovaly. Naopak hypotéky pro mladé do 36 let zdražily. Nejvíce vzrostly sazby hypoték fixovaných na jeden rok, a to o 0,1 procentního bodu na 6,1 procenta.
Měsíční splátka mírně klesla, u průměrné hypotéky 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let nyní dosahuje 23 068 korun. To je o 127 korun méně než v červnu. Ještě před dvěma lety, kdy byla průměrná nabídková sazba 2,4 procenta, přitom splátka stejné hypotéky vyšla měsíčně o 7700 korun levněji. Za celý rok tak letos splátky vyjdou o skoro 100 tisíc korun více.
Hypoteční trh zásadně ovlivňují kroky České národní banky (ČNB). Úrokové sazby hypoték se totiž odvíjí od základních úrokových sazeb určovaných ČNB. Ta je už od loňského jara drží na stejné úrovni, dvoutýdenní repo sazba je už od 22. června 2022 sedm procent. A podle prohlášení centrálních bankéřů i guvernéra ČNB k nějakému poklesu v nejbližší době s největší pravděpodobností nedojde.
Jedině zásadní pokles hypotečních úrokových sazeb minimálně na polovinu současné hodnoty je tím, co může zásadně rozhýbat celý hypoteční trh a tím i trh rezidenční. Zrušení jednoho z omezujících limitů pro žadatele o hypotéku (konkrétně ukazatel DSTI určující maximální procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek úvěru na čistém měsíčním příjmu), které platí teprve několik dní, žádný zásadnější přínos mít nebude. Při zvažování hypotéky hraje rozhodující roli právě výše úrokové sazby. Ta tak určuje, jak moc je vlastní bydlení dostupné. Čím dražší hypotéky, tím je dostupnost bydlení horší. Současný vývoj hypotečního trhu tak zasazuje drtivou ránu snům o vlastním bydlení.
RNDr. Evžen Korec, CSc.,
Generální ředitel a předseda představenstva,
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu
- Pohonné hmoty zmírní tempo svého zdražování. Uklidňuje se situace na Blízkém východě a Trump slibuje vyšší těžbu ropy
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- US - zájem o hypotéky v uplynulém týdnu rostl, průměrné úročení pokleslo
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji