Hlasujte pro archeologický nález vybavení jihlavské královské mincovny - Prestižní ocenění Patrimonium pro futuro Národního památkového ústavu vyzdvihuje nejlepší počiny v památkové péči

Prestižní ocenění Patrimonium pro futuro Národního památkového ústavu vyzdvihuje nejlepší počiny v památkové péči. V letošním jubilejním desátém ročníku můžete hlasovat pro nález souboru vybavení královské mincovny, který je prvním takovým v Evropě.

Arch. nález

V březnu loňského roku jsme zjistili, jak vypadaly mince ražené ve 13. století v Jihlavě. Stalo se tak při archeologickém výzkumu, který předcházel rekonstrukci památkově chráněného domu na Masarykově náměstí 21. Vybavení královské mincovny našel vedoucí výzkumu archeolog Šimon Kochan z ústavu Archaia Brno z. ú. v zahloubené středověké odpadní jímce. Nález evropského významu se dostal do desátého ročníku prestižního ocenění Patrimonium pro futuro Národního památkového ústavu, a to ve dvou kategoriích. Vítěze ceny Objev, nález roku určí odborná porota, avšak cenu Památky děkují, může hlasováním ovlivnit i veřejnost, hlasovat můžete ZDE.

„Tímto objevem se dotýkáme historické podstaty vzniku, velikosti a významu Jihlavy, jako předního královského města v době Přemyslovské, kdy právě mincovna byla finálním článkem rozsáhlého procesního řetězce, který začínal těžbou stříbrné rudy v okolí,“ uvedl loni na tiskové konferenci těsně po odhalení souboru Šimon Kochan.

Arch. nález

Nález byl v červnu představen také na mezinárodní konferenci ve francouzském Melle, kde bylo prováděno i experimentální odlévání razidel původními procesními technologiemi, jaké byly použity u nalezeného souboru. Z Evropy jsou známy pouze tři další brakteátová razidla, u kterých byl doložen jasný archeologický kontext.

Soubor tvoří razidlo opatřené trnem, olověná kovadlina ve tvaru komolého kužele s otvorem pro zasazení trnu razidla i forma na odlévání stříbrných prutů (tzv. cánů). V souboru jsou zastoupeny také dvojdílné keramické formy na odlévání razidel a podle reliéfního vyobrazení mytologického zvířete s mečem byly identifikovány jako razidla mincí (tzv. brakteátů) krále Václava II. „Rentgenovou tomografií byla podrobně zkoumána hlava razidla, kde se vyjevil obraz. Jsou zde dva lvi s přilbami a dvě písmena. Podle numismatické typologie se jedná o střední brakteát náležící králi Otakarovi II. datovaný do 70. let 13. století,“ doplnil Kochan. V jižním profilu zkoumané plochy byla zachycena část středověké zahloubené pece, která mohla sloužit ke zpracování kovu v provozu mincovny.

Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro zhodnocuje a vyzdvihuje, co se v oblasti památkové péče podařilo, a oceňuje ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili. Hlasovat v soutěži Památky děkují můžete až do konce září.

Jímka

Zodpovídá: BcA. Aneta Hrdličková
Vytvořeno / změněno: 19.7.2023 / 19.7.2023


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky