Jak řešit nedostupné bydlení? Výzkumníci zkoumají možnosti a limity rozvoje participativního bydlení také v Jihlavě
Výzkumný tým složený z architektů a sociálních vědců z Masarykovy univerzity, Českého vysokého učení technického, Sociologického ústavu AV ČR, Arniky a Technické univerzity v Liberci zpracovává metodiku a stavební programy pro města či manuál pro obyvatele.
Participativní bydlení má různorodé formy (baugruppe, družstva, spolky a další) a umožňuje různou míru zapojení obyvatel: například do přípravy projektu, získání úvěru, správy domu. Obyvatelé také mohou společně sdílet prostory – např. společnou zahradu, dílnu, společenskou místnost nebo vybavení. Mohou také spolupracovat při přípravě projektu a financování nebo realizovat společný zdroj energie (tzv. komunitní energetiku). Důležité je, že o přesné podobě bydlení rozhodují budoucí obyvatelé, kteří bydlení dávají dohromady. Město však může být důležitým partnerem při přípravě projektu. Cílem je mj. zjistit, zda je o takové bydlení zájem a v jaké podobě by byli obyvatelé ochotni se zapojit.
Jak říká hlavní řešitel projektu podpořeného Technologickou agenturou České republiky, ekonom a geograf Jan Malý Blažek z Masarykovy univerzity: „Spolupráce obyvatel nejen snižuje náklady, ale také zvyšuje kvalitu sousedství a udržitelnost bydlení. Důležité je, že o tom, jak bydlení realizovat a spravovat by měli rozhodovat přímo obyvatelé, kteří budoucí bydlení dávají dohromady. V projektu spolupracujeme s městy a jejich obyvateli, s nimiž zjišťujeme, jak se staví k různým formám spolupráce, sdílení či rozhodování v modelových příkladech. Výsledkem projektu bude metodika a manuál, jak participativní bydlení vytvářet.”
Participativně se staví například u našich sousedů v Rakousku a Německu. Například ve Vídni město poskytuje v rámci soutěží pozemky pro projekty připravené konkrétními skupinami obyvatel a developeři pak navržené projekty postaví. „Participativní bydlení není jen o aktivním zapojení obyvatel, ale i o proměně vztahů aktérů výstavby. V zahraničí jej staví neziskoví developeři a specializovaní architekti, k dispozici jsou konzultanti i konkrétní možnosti financování. Důležitá je i role státu a měst, ať už jde o dotační podporu nebo pronájem pozemků a aktivní regulaci městské výstavby,“ doplnila Jana Kubcová, architektka z Fakulty architektury ČVUT. Participativní modely bydlení lze uskutečnit i v českém prostředí, potřebují ale získat podporu samosprávy a veřejné správy.
Výzkum je podpořený Technologickou agenturou ČR z programu Prostředí pro život.
Více informací o projektu a participativních formách bydlení naleznete na webu: https://participativnibydleni.cz/.
Průběh projektu
- 2022 proběhly workshopy o participativním bydlení v zapojených městech, tedy Psárech, Liberci, Jihlavě, Opavě a Pardubicích
- Byly spuštěny webové stránkyhttps://www.participativnibydleni.cz/
- V roce 2022 město Jihlava vytvořilo analýzu veškerých pozemků ve vlastnictví města vhodných pro bydlení z hlediska různých jeho kvalit, například dostupnosti veřejných služeb nebo dopravy. Ve spolupráci s výzkumným týmem pak proběhla série tří workshopů, jíž se zúčastnilo více než padesát obyvatel Jihlavy. Ti se dozvěděli o různých formách participativního bydlení, prozkoumali, v jaké míře by byli ochotni spolupracovat a vyzkoušeli si, co obnáší příprava takového projektu.
- Byl spuštěn celostátní dotazník https://participativnibydleni.cz/zapojte-se-dotaznik/
- V červnu 2023 byly na veřejném setkání se zájemci prezentovány výsledky workshopů z předchozího roku a diskutovány modelové vzory participativního bydlení v Jihlavě. Jednalo se o typologicky odlišné příklady výstavby malého souboru rodinných domů se sdíleným venkovním prostorem, bytového domu s pronajímatelnými a sdílenými prostory vč. střešní zahrady a využití městských domů a proluk v historickém centru.
- Do konce roku 2023 vznikne na základě podnětů z workshopů a dotazníků od veřejnosti metodika pro města a manuál pro obyvatele, které přinesou návod možného postupu v případě zájmu skupiny obyvatel realizovat vlastní participativní bydlení.
Výzkumný tým složený z architektů a sociálních vědců zpracovává metodiku a stavební programy pro města či manuál pro obyvatele. Projekt Možnosti a limity sociálně a environmentálně udržitelného participativního bydlení je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Prostředí pro život, projekt SS03010221.
workshopy
- workshopy o participativním bydlení v Jihlavě
- Participativní bydlení
- workshopy o participativním bydlení v Jihlavě
- workshopy o participativním bydlení v Jihlavě
- Participativní bydlení
- workshopy o participativním bydlení v Jihlavě
- workshopy o participativním bydlení v Jihlavě
- Participativní bydlení
- workshopy o participativním bydlení v Jihlavě
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat