Nepřenášejte raky, rozšiřuje se tak račí mor
Nejen sucho, ale paradoxně i snaha některých lidí zachraňovat například raky říční z izolovaných tůní a vysychajících úseků, je problémem pro oživení vodních toků. Přenášením raků se totiž rozšiřuje račí mor, který se tak může dostat i do zatím nezasažených toků.
„Je velmi složité žádat lidi se vztahem k přírodě, aby jí nepomáhali, ale na rozšiřování račího moru, tedy nemoci decimující naše původní raky, se mohou podílet i ti, kteří se nyní raky snaží zachraňovat. Úplně pominu to, že manipulují s chráněnými druhy, ale mor se tímto způsobem může velmi rychle dostat do zatím nezasažených toků a způsobit tam katastrofu,“ varuje vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.
Je podle něj pochopitelné, že pohled na zkázu způsobenou suchem a hynoucí živočichy vybízí k záchraně co nejvíce jedinců, zároveň ale upozorňuje, že zachránce nemá šanci na první pohled poznat, že se jedná o nakaženého raka. „Prosím, žádné raky nestěhujte, protože se může jednat o nakažené původní raky nebo o raky nepůvodní. A u těch nepůvodních raků je jedno, jestli jsou zdraví nebo nakažení, protože pokud se i později setkají s račím morem, tak jsou nákaze odolní, ale nemoc dále roznášejí, šíří,“ apeluje Petr Loyka.
Fotografie:
| Poslední úprava: 26. července 2023 (st)
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Jak překonat podzimní únavu. Zdravé návyky pro lepší náladu
- Podzim ve znamení teplých barev: Jak si zútulnit svůj domov na dlouhé podzimní večery?
- Konstrukce z cihel: Skrytá síla novodobých roubenek
- Trojsklo, nebo dvojsklo? Výběr zasklení ovlivňuje náklady na vytápění i ochranu proti hluku
- Bývalou ubytovnu v Želetické ulici nechala litoměřická radnice přestavět na prostupné bydlení (audio)
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska