ČR s předstihem splnila evropské nařízení o naplněnosti plynových zásobníků - k 28. červenci 2023 je v zásobnících na území České republiky 3 115 milionů metrů krychlových zemního plynu
ČR s předstihem splnila evropské nařízení o naplněnosti plynových zásobníků
K 28. červenci 2023 je v zásobnících na území České republiky 3 115 milionů metrů krychlových zemního plynu. Naplněny jsou z 90 % kapacity. Česko tak s výrazným předstihem splnilo povinnost nařízení Evropského parlamentu a Rady EU naplnit zásobníky plynu do 1. listopadu 2023 minimálně na 90 % jejich kapacity. Současná úroveň zásob plynu v České republice je tak, vzhledem k datu, rekordní.
„Díky rekordním aktuálním zásobám jsme ve velmi dobré výchozí pozici, abychom se dobře připravili na nadcházející zimu a je velkým úspěchem, že se to daří i bez dodávek plynu z Ruska,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Daří se nám to především díky zajištění alternativních dodávek plynu, například prostřednictvím LNG terminálu v holandském Eemshavenu, ale také díky zodpovědnému přístupu ke spotřebě plynu.“
V prvním pololetí roku 2023 nebyl dovezen ani jeden kubík plynu z Ruska. Dodávky dnes tvoří především dodávky zkapalněného zemního plynu, LNG, z Belgie, které dosahovaly 27,1 % a dále z Holandska 21,9 %. Největší podíl na dodávkách do Německa má plyn z Norska, odkud přiteklo přes 49 procent veškerých dodávek.
Nařízení EU z loňského roku stanovilo, že podzemní zásobníky plynu na území členských států musely být před začátkem zimy 2022/2023 naplněny alespoň z 80 % své kapacity a před začátkem následujících zimních období z 90 %. Česko v roce 2022 splnilo povinnost rovněž s předstihem, 80% naplněnosti dosáhly zásobníky 4. srpna 2022. Devadesátiprocentního naplnění zásobníků se během přípravy na topnou sezónu podařilo dosáhnout pouze dvakrát – v loňském roce a v roce 2019, v ostatních letech se přes tuto úroveň zásoby nepřehouply. Loni dosáhly zásobníky úrovně 90 % k 9. říjnu a v roce 2019 k 12. srpnu. Loni byla úroveň zásob k datu 28.7. na úrovni naplněnosti 78,7 % a předloni na úrovni 44,9 %. Podobně příznivější oproti roku 2022 je letošní vývoj tvorby zásob plynu také na evropské úrovni. Letos je průměrná naplněnost zásobníků v Evropě na úrovni 84,5 %, zatímco v loňském roce to bylo 67,5 %.
„Letos se nám tedy podařilo splnit evropský cíl ještě dříve než loni. Důležitost úspor tím ale nekončí. Úspory plynu nám pomáhají dosahovat rekordní úrovně zásob plynu, což posiluje naši odolnost vůči případným krizovým situacím a tedy naši energetickou bezpečnost,“dodává ministr.
Ministerstvo průmyslu a obchodu k úsporám energií zřídilo rozsáhlou poradenskou síť. S aktuální vládní pomocí s vysokými cenami energií a s úsporami poradí linka 1212. Užitečné informace jsou dostupné také na webu www.energiezamene.cz, kde ministerstvo zveřejňuje aktualizovaná data o stavu zásobníků a o aktuální spotřebě. S tím, jak na úspory, pomohou zdarma odborníci z řad energetických konzultantů sdružených pod značkou Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS). Více informací je na www.mpo-efekt.cz.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Česko odebírá nebývale vysoké množství plynu z Ruska. Nic na tom nemění ani nový dovoz z Alžírska
- První projekty pro posílení kapacity energetické sítě na Králicku jsou zahájené
- Kvůli letošní povodni se budou zřejmě muset měnit povodňové mapy. Voda se totiž rozlila i do míst, kde dosud nikdy nebyla. (video)
- Efektivní zateplení domácnosti bude stále důležitější, potvrdil průzkum STEM. Čechy trápí chlad i horko
- Česko dramaticky navyšuje odběr ruského plynu, ukazují data Net4Gas. Ze Západu bereme jen 7 %