Družstevní bydlení jako alternativa k osobnímu vlastnictví? Obavy z vytunelování jsou zbytečné, majetek ochránit lze
Družstevní bydlení má u nás tradici trvající více než 100 let, přesto developeři na výstavbu družstevních nemovitostí prakticky rezignovali. Jedním z důvodů je častá obava ze zpronevěření finančních prostředků družstva. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad ale upozorňuje, že toto lze při financování bankou velmi dobře ošetřit. Z pohledu právní ochrany majetku tak nejsou obavy na místě.
„Pro kupující je družstevní bydlení finančně dostupnější alternativa a například pro živnostníky často jediný způsob, jak si novou nemovitost pořídit, protože na hypotéku kvůli vysoké regulaci nedosáhnou. Není třeba hledat nové modely jako rent-to-own, se kterými nejsou u nás žádné zkušenosti, když tu máme lety prověřený způsob vlastnictví, který lze dobře právně zabezpečit. Častou obavu ze zpronevěření finančních prostředků družstva je možné prakticky eliminovat například zapojením bankovního financování, jehož potřeba je zde téměř vždy,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.
V případě financování výstavby nemovitosti bankou je totiž prakticky vyloučeno riziko toho, že by orgány družstva s jeho majetkem neoprávněně disponovaly – například jej zatížily úvěrem, nebo dokonce ukradly. Při bankovním financování totiž funguje několik kontrolních mechanismů. „Klíčové je především to, že majetek družstva je do výše úvěru a dalších nároků zastaven ve prospěch banky. Nikdo – tedy ani vedení družstva – s ním tak bez výslovného souhlasu banky nemůže nijak disponovat,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.
Družstevní bydlení může mít celou řadu výhod. Pro kupujícího je klíčové, že nemusí řešit financování nemovitosti prostřednictvím hypotéky a nemusí tak plnit limity dané Českou národní bankou, jako je například poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu, což je dnes 8,5násobek ročního příjmu žadatele. Nemovitost splácí člen družstva přímo družstvu. Úvěr na nemovitost si totiž bere právě družstvo a jeho splatnost může být až 40 let, což je o deset let více, než je maximální doba u hypotéky. To výrazně sníží i výši měsíční platby zájemce o bydlení.
AK Polverini Strnad
Advokátní kancelář Polverini Strnad funguje na trhu více než 20 let. Po celou dobu své existence usnadňuje svým klientům podnikání a nabízí komplexní business řešení včetně nadstandardních služeb – jako jsou například záruky na smlouvy, upozornění na závazné termíny nebo přípravy jednoduchých obchodních shrnutí právních dokumentů. Kancelář působí v Praze, Římě, Brně a v dalších více jak 40 zemích světa v rámci mezinárodní sítě IGAL. Jejími zakladateli jsou Pavel Strnad a Giampaolo Polverini.
Více informaci na: www.ak-ps.eu
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Kvalitní tepelné čerpadlo vzduch-voda v zimě nezamrzá. Pracuje efektivně i při teplotách kolem -20 °C
- ČEZ a THMÚ ve spolupráci s Ústím nad Labem zajistí dodávky tepla pro obyvatele na další desítky let
- Konstrukce z cihel: Skrytá síla novodobých roubenek
- Průkaz energetické náročnosti budovy třídy A nám nezaručí úsporný provoz, pokud neodbouráme lidské chyby
- 47. týden na Energetické burze ČMKB - elektřina 25 kolem 2644 Kč/MWh, plyn 25 za 1300 Kč/MWh
- Trojsklo, nebo dvojsklo? Výběr zasklení ovlivňuje náklady na vytápění i ochranu proti hluku