TPA: Analýza nově připojených OZE ukazuje v roce 2022 prudký vzestup fotovoltaiky i nulový nárůst větrníků
Instalovaná kapacita nově zprovozněných fotovoltaických elektráren vzrostla v roce 2022 meziročně o 366 %. Enormní nárůst je očekáván také v roce 2023. Zatímco vodní elektrárny, v posledních letech zastoupené výhradně elektrárnami malými, vykazují stabilní přírůstky nových licencí, budování větrných elektráren (VTE) se v posledních dvou letech zcela zastavilo. VTE u nás pokrývají pouze 1 % spotřeby, což je 11x méně než v sousedním Rakousku. Toto i řadu dalších trendů ukazuje právě zpracovaná podrobná analýza společnosti TPA Valuation & Advisory s.r.o.
Dynamický rozvoj fotovoltaiky
„V roce 2022 jsme zaznamenali největší nárůst počtů licencí i zprovozněné kapacity FVE od roku 2014. Významným trendem se stala instalace domácích elektráren, kterých bylo podle dat Solární asociace v roce 2022 zprovozněno celkem 33 000 s výkonem do 10 kWp. Celkový výkon těchto nově zprovozněných domácích FVE činí 237,3 MWp. Fotovoltaika tedy oproti vodním a větrným elektrárnám stále výrazně vede,“ uvádí Jiří Hlaváč, partner TPA Valuation & Advisory.
Rok 2022 se nesl v duchu turbulentního vývoje na evropských i celosvětových energetických trzích. Příčin bylo několik. Kromě invaze ruských vojsk na území Ukrajiny, která započala v únoru loňského roku, zasáhlo Evropu sucho, které snížilo výrobu energie ve vodních elektrárnách. Vliv na energetický sektor v EU měla rovněž snížená kapacita v jaderných elektrárnách ve Francii. To vše vedlo k růstu spotových cen elektřiny a plynu na burzách v průběhu roku 2022. Tím se dále posílila motivace k budování solárních elektráren v celé Evropě.
„Enormní nárůst fotovoltaických instalací očekáváme i v roce 2023. A to i v segmentu firemních instalací, kde se očekává čerpání prostředků z Národního plánu obnovy. O dotace již požádalo k dnešnímu dni na 6 000 firem,“ dodává Jiří Hlaváč.
Vodní i větrné elektrárny oproti fotovoltaice dlouhodobě výrazně zaostávají. Vodní elektrárny od roku 2005 nezaznamenaly v historii žádný trend u počtu vydání nových licencí a instalovaného výkonu. “V současnosti české řeky a vodní plochy již fakticky nenabízejí místa pro výstavbu nových středních a velkých vodních elektráren. Proto většina nových nainstalovaných kapacit představuje zprovoznění nových malých vodních elektráren (dále jen MVE),“ okomentoval Hlaváč.
V roce 2022 bylo zprovozněno celkem 51 MVE. V roce 2021 vyrobily vodní elektrárny v ČR o 17 % více než v předcházejícím roce a nejvíce od roku 2013. Největší podíl na tom má rostoucí modernizace a zvyšování efektivity při výrobě elektrické energie z vodních toků.
Technologie větrných elektráren (VTE) patří v ČR ke zdrojům s nejmenší instalovanou kapacitou v rámci OZE. Historicky byl nejvyšší výkon instalován v období od 2007 do 2010. Od té doby nové větrné elektrárny přibývají čím dál méně. V roce 2021 a 2022 nebyla postavena ani jedna nová větrná elektrárna. VTE pokrývají zhruba pouze 1 % spotřeby elektřiny, což je 11x méně než v sousedním Rakousku, které má přitom srovnatelné geografické podmínky.
Skupina TPA Group poskytuje v České republice své služby od roku 1993 a působí celkem ve dvanácti zemích střední a jihovýchodní Evropy. Poskytuje služby zejména v oblastech daňově poradenství, vedení účetnictví, auditu, oceňování a poradenství při akvizicích. Zaměřuje se především na korporátní klienty podnikající na mezinárodní úrovni v oblasti střední a jihovýchodní Evropy. Skupina TPA Group je nezávislým členem aliance Baker Tilly Europe Alliance, jejímiž dalšími členy je celosvětová poradenská síť Baker Tilly International a samostatný člen Baker Tilly International, Baker Tilly v Německu. Díky členství v Baker Tilly Europe Allience nabízí skupina TPA Group svým klientům služby globální sítě Baker Tilly International, která patří do první desítky celosvětových poradenských sítí.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Česko odebírá nebývale vysoké množství plynu z Ruska. Nic na tom nemění ani nový dovoz z Alžírska
- První projekty pro posílení kapacity energetické sítě na Králicku jsou zahájené
- Kvůli letošní povodni se budou zřejmě muset měnit povodňové mapy. Voda se totiž rozlila i do míst, kde dosud nikdy nebyla. (video)
- Efektivní zateplení domácnosti bude stále důležitější, potvrdil průzkum STEM. Čechy trápí chlad i horko
- Česko dramaticky navyšuje odběr ruského plynu, ukazují data Net4Gas. Ze Západu bereme jen 7 %