Centrální banka dál tlačí na hypotéky a úvěry, základní úrokové sazby nechává vysoké

EKOSPOL, 3.8.2023

Kdo nemá vlastní finance, nový byt či rodinný dům nyní pravděpodobně nekoupí. Jiný způsob financování totiž zůstává stále velmi drahý a nedostupný. A nic se na tom nezmění ani po dnešním jednání bankovní rady České národní banky (ČNB), která podle očekávání ponechala základní úrokové sazby beze změn. Tyto sazby přitom ovlivňují výši úroků komerčních úvěrů včetně těch hypotečních. Hypotéky tak i přes nedávné zrušení jednoho z limitujících faktorů pro žadatele zůstávají velmi drahé a pro většinu domácností nedostupné.

Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále už od loňského 22. června zůstává na sedmi procentech. Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, zůstala na šesti procentech. Tyto sazby tak jsou stále na nejvyšších hodnotách od roku 1999.

Sazby centrální banky jsou klíčové pro celý trh, protože od nich se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů včetně hypoték. Čím vyšší úroky, tím dražší úvěry na investice a provoz pro firmy či půjčky na bydlení pro domácnosti.

Drahé a nedostupné hypotéky zásadně zhoršily dostupnost vlastního bydlení a poslaly ke dnu celý realitní trh. Jasně to ukazují prodeje nových bytů v Praze, které byly loni nejnižší za poslední dvě dekády. Výrazně se propadl počet klientů financující koupi nového bytu prostřednictvím hypotéky, z dřívějšího polovičního podílu někam k deseti, maximálně dvaceti procentům. Nové byty nyní kupují převážně lidé s vlastními financemi, které se investicí do nemovitosti snaží ochránit před znehodnocením stále velmi vysokou inflací.

Vysoké úrokové sazby však dusí celou ekonomiku, velmi negativně ovlivňují i firmy, které využívají bankovní financování. Větší problém přitom mají ty společnosti, které využívají bankovní úvěry pro provozní výdaje, ty se na rozdíl od investic odložit nedají. Současné vysoké úrokové sazby platí už více než rok, do potíží se tak dostává stále více i dříve zdravých firem. A to i takových, které měly několikaměsíční rezervy. Ty však už často vyčerpaly. Že je to opravdu velký problém, dokazují data společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, podle nichž v letošním prvním čtvrtletí zaniklo 4230 firem, což je nejvíce v historii.

Údaje z hypotečního a realitního trhu i jasně zdokumentované potíže stále více českých firem jsou jednoznačným signálem pro snížení základních úrokových sazeb. Jen to může opět rozhýbat zamrzlou českou ekonomiku a o něco zlepšit dostupnost vlastního bydlení.

RNDr. Evžen Korec, CSc.,
Generální ředitel a předseda představenstva,
EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky