České stavebnictví v červnu po mnoha měsících poprvé mírně vzrostlo - Bytů se ale staví méně
První mírný růst po mnohaměsíčním propadu zaznamenalo v červnu české stavebnictví. Stavební produkce v šestém měsíci letošního roku podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně nepatrně vzrostla o rovné jedno procento. A to i přesto, že stavební úřady vydaly o 8,7 procenta méně stavebních povolení. Výrazně se propadá i bytová výstavba. Nutno zdůraznit, že stále vycházíme z výrazně nižší srovnávací základny. Sektor tak stále zůstává hluboko pod předkovidovým průměrem.
Stavební firmy v rámci celé ČR v šestém měsíci roku zahájily stavbu 2469 bytů, což je meziročně o takřka pětinu (18,3 procenta) méně. Naopak počet dokončených bytů (2469) byl meziročně o čtyři procenta vyšší. Velmi špatná je stále situace v hlavním městě, kde ČSÚ za první polovinu letošního roku eviduje pouze 2202 zahájených bytů v rámci zcela nové výstavby. To je o 491 bytů méně než za stejné období loňského roku. Ani loňská čísla přitom nejsou nic k chlubení. Extrémně špatné byly hlavně květen s pouhými 48 nově zahájenými byty a duben, kdy jich ČSÚ napočítal jen 78. Tak pomalá výstavba ani zdaleka nestačí uspokojit poptávku a přirozenou obnovu bytového fondu.
Více než v hlavním městě se už dlouhodobě staví nové byty v okolním Středočeském kraji a letos dokonce i na jižní Moravě. Firmy v rámci nové výstavby ve středních Čechách začaly letos stavět už 2649 nových bytů, tedy o 447 bytů více než v Praze. Tu předstihl i Jihomoravský kraj s 2493 zahájenými byty.
Atraktivita hlavního města přitom vůbec nepolevuje. Jen za první čtvrtletí letošního roku se Praha rozrostla o dalších 23 tisíc lidí. Prohlubuje se tak nedostupnost vlastního bydlení, která se stále více překlápí i do nájemního bydlení. Sehnat byt v hlavním městě je čím dál těžší. Dokud se nezačne opravdu masivně stavět, nic se nezlepší. I podle pražského IPR je pro přirozený rozvoj Prahy nutné ročně stavět minimálně deset tisíc nových bytů. Taková čísla jsme však neviděli už mnoho let. Deficit bytového fondu se tak každoročně prohlubuje o několik tisíc bytů. Důsledky vidí každý, kdo v poslední době hledal na pražském trhu volný byt.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Dům
- Konstrukce z cihel: Skrytá síla novodobých roubenek
- Průkaz energetické náročnosti budovy třídy A nám nezaručí úsporný provoz, pokud neodbouráme lidské chyby
- 47. týden na Energetické burze ČMKB - elektřina 25 kolem 2644 Kč/MWh, plyn 25 za 1300 Kč/MWh
- Trojsklo, nebo dvojsklo? Výběr zasklení ovlivňuje náklady na vytápění i ochranu proti hluku
- Bývalou ubytovnu v Želetické ulici nechala litoměřická radnice přestavět na prostupné bydlení (audio)
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)