Josef Gočár měl k Pardubicím velmi vřelý vztah - Klára Zářecká, ředitelka Gočárovy galerie ve Winternitzových automatických mlýnech
Klára Zářecká: Josef Gočár měl k Pardubicím velmi vřelý vztah
(9.8.2023)Dalším hostem podcastu Pardubického kraje Zaostřeno na… byla ředitelka Gočárovy galerie ve Winternitzových automatických mlýnech Klára Zářecká. Ta si s tiskovým mluvčím Pardubického kraje Dominikem Bartákem povídala mimo jiné o náročnosti přesunu galerie do nových prostor, tvorbě zcela nové vizuální identity, komunikaci s rodinou architekta Josefa Gočára či prvních týdnech provozu a přípravách na zářijový grand opening celého areálu automatických mlýnů.
Komunikace s rodinou Josefa Gočára
Již v rámci přijímacího řízení jsem byla informována, že existuje plán na přejmenování galerie, a že se očekává, že se budu podílet na celém procesu přeměny. Komunikace s rodinou byl už takový bonus, kdy jsme viděli, že potomci Josefa Gočára se vším souhlasí. Navíc jsem rodačka z Hradce Králové, kde je vazba k Josefu Gočárovi velmi vřelá a najednou jsem viděla, že i rodinná vazba k Pardubicím je velmi pevná. Měli jsme navíc možnost nahlédnout i do rodinné korespondence, kde byly zmínky o tom, že Josef Gočár měl k Pardubicím opravdu pevný vztah.
Zájem návštěvníků v prvních týdnech provozu
Snažili jsme se v prvních dnech co nejvíce uspokojit zájem návštěvníků, aby viděli budovu po rekonstrukci. Obyvatelé Pardubic znali objekt v průběhu minulých desetiletí a přicházeli se podívat především kvůli tomu, že tady pracovali, že nějakým způsobem někdo z rodiny zde pracoval. V prvních dnech jsme zaznamenali především zájem o komentované prohlídky o historii mlýnů, což je v zásadě připomínka toho, k čemu budova sloužila původně. Určitě se chceme historii budovy věnovat i do budoucna a chceme rozvíjet vazbu na osobnost Josefa Gočára, udržovat styky s jeho rodinou a dál se věnovat prezentaci i umělecké tvorby Josefa Gočára.
Hlavní prázdninové lákadlo Gočárovy galerie
Ve druhém nadzemním podlaží mohou návštěvníci zabrousit do paměti mlýnů. Jedná se o výstavu, která je dorůstající. Chtěli bychom, aby i návštěvníci přinesli nějakou svoji vzpomínku, přilepili nějakou fotku nebo nějakým způsobem zareagovali na to, co tady uvidí. V současné době navíc probíhá projekt dvou autorů, inicioval ho bývalý kurátor Gočárovy galerie Viktor Čech a dokončil ho a zrealizoval nový kurátor Filip Jakš. A je to projekt, který reflektuje mlýny v jiném kontextu. Je to projekt, který je primárně ve formě nových médií a můžeme se zde potkat s autory jak českými, tak se zahraničními, kteří toto téma v minulosti zpracovávali. My jsme záměrně dávali do prostoru výstavních projekty s cílem nezahltit ten prostor, aby si návštěvník dokázal ten prostor nasát jako samostatnou architekturu.
Celý díl podcastu Zaostřeno na…, ale i ty předchozí si můžete poslechnout na https://www.pardubickykraj.cz/podcast
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Konstrukce z cihel: Skrytá síla novodobých roubenek
- Trojsklo, nebo dvojsklo? Výběr zasklení ovlivňuje náklady na vytápění i ochranu proti hluku
- Bývalou ubytovnu v Želetické ulici nechala litoměřická radnice přestavět na prostupné bydlení (audio)
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)