Inflace pokračuje v poklesu, dostala se pod devítiprocentní hranici. Náklady na bydlení ale rostou
Inflace v Česku pokračuje v poklesu, dostala se pod devítiprocentní hranici. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červenci meziročně vzrostly o 8,8 procenta. Inflace se tak snižuje nepřetržitě už od února, přesto je stále velmi vysoká. Zpomalení meziročního růstu způsobily hlavně ceny v potravin, nealkoholických nápojů a bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v červenci meziročně vzrostly o 9,5 procenta a ceny služeb o 7,6 procenta.
Náklady vlastnického bydlení nepatrně vzrostly o 0,9 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,6 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 26,9 procenta), elektřiny (+ 23,4 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 38,9 procenta). Růst i nadále mírnily ceny zemního plynu na 35,5 procenta z červnového růstu o 39,8 procenta a tuhých paliv z 35,2 procenta v červnu na červencový růst 26,9 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.
Domácnosti však stále bojují i se zdražujícími potravinami včetně těch základních, bez nich se neobejdou. Jejich nákup z peněženek stále vezme o desítky procent více než loni. A to přesto, že většina potravin zdražování mírnila. Mléko, sýry a vejce v červenci oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 8,3 procenta, margaríny a ostatní rostlinné tuky o 3,6 procenta, ovoce o 10,3 procenta, maso o 3,2 procenta a cukr o 44,7 procenta.
Výrazně více letos Češi zaplatí za dovolenou s komplexními službami, která je oproti loňskému roku dražší o 14,2 procenta. Stravování v restauraci se prodraží o 12,8 procenta a ubytování v hotelu o 13,6 procenta. V tomto segmentu je na rozdíl od základních potravin největší potenciál úspor, přesto se podle posledních dat zdá, že Češi letní dovolené příliš neomezili.
Vysoká inflace napomáhá investicím do nemovitostí. Jde totiž o nejlepší zajištění majetku proti inflaci, zhodnocení nemovitostí je v čase vždy vyšší než je inflace. Současná výše inflace znamená, že hodnota každých sto tisíc korun ročně klesne o vysokých 8800 korun. Naopak vhodně zvolená nemovitost nejenže hodnotu úspor uchová, ale navíc investorovi přinese i často nezanedbatelný zisk. Právě proto nyní na realitním trhu výrazně převažují kupující s vlastními zdroji nad těmi, kteří financují koupi bytu či domu prostřednictvím hypotéky.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %