Ceny plynu v Evropě vzrostly o 40% a počítá se s jejich dalším růstem. Hlavním problémem je hrozba stávky v Austrálii


Ceny plynu pro Evropu se v poslední době zvýšily o cca 40% a to především kvůli problémům s dodávkami LNG z Austrálie, kde došlo ke stávce v klíčových uzlech. Podle některých analytiků růstové momentum pro jednu z klíčových surovin bude přetrvávat  v následujících měsících.

Klíčový evropský obchodní uzel TTF ve středu zaznamenal nejvyšší cenu plynu od poloviny června. Cena plynu s měsíčním dodáním se vyšplhala až nad 43 EUR/MWh. Později se ceny poněkud snížily směrem pod hranici 40 EUR/MWh.

Ceny plynu se zářijovým dodáním v USA na NYME rostly do blízkosti 3 USD, což byla nejvyšší cena od letošního března.

Hrozba stávky v australských LNG terminálech budí obavy. Zasažena by mohla být až polovina tamního LNG exportu. To vede k růstu poptávky především asijských kupců, kteří se snaží zajistit si dodávky z jiných zdrojů, což tlačí ceny vzhůru v globálním měřítku. Kupci z Číny a Japonska v prvním pololetí nakoupili cca 60% australské produkce LNG. Austrálie je aktuálně největším světovým vývozcem LNG a překonává v tomto ohledu Katar nebo USA. Obavy panují také kolem vývoje politické situace v Nigérii.

Podle analytiků by tlak na růst ceny v globálním měřítku mohl i nadále pokračovat. Evropa bude čelit problémům s dovozem LNG, Norsko plánuje odstávky svých plynovodů kvůli jejich údržbě. Situaci komplikuje také pokračující vlna veder na mnoha místech světa.

Evropa se zcela odklonila od ruského plynu a nehledě na to, že se jí daří úspěšně zajistit si surovinu z jiných zdrojů, panují stále určité obavy z možného nedostatku suroviny v průběhu blížící se topné sezóny. Problémy u největšího světového dodavatele působí obavy ohledně splnění dojednaných kontraktů a odpovídajícího naplnění skladů.



Vladimír Urbánek

V „oboru" posledních více jak 20 let. Po několikaleté zkušenosti přímo z obchodování s cennými papíry se Vladimír Urbánek posledních více jak 15 let věnuje zpravodajství z domácích a zahraničních kapitálových trhů.

Za důležité považuje především zkušenosti či spíše možnost srovnání s dobou ještě před poslední velkou krizí v letech 2008-9.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie