Savills: Růst výroby polovodičů v EU by měl do r. 2030 vytvořit poptávku po 10,8 milionu m2 skladů
Tisková zpráva, 29.8.2023
Podle studie Spotlight, Semiconductors and the Logistics Sector (Polovodiče a logistický sektor) společnosti Savills se podíl Evropy na výrobě polovodičů bude muset více než zdvojnásobit, aby se do roku 2030 dosáhlo cíle stanoveného Evropskou unií v tzv. „Evropském aktu o čipech“, tedy 20 % celosvětové produkce. EU vyčlenila 43 miliard eur na přilákání investic do laboratoří na výrobu polovodičů, což podle společnosti Savills v příštích sedmi letech vyvolá poptávku po skladových prostorách o rozloze více než 10,8 milionu m2. Již nyní přitom podle Savills roste podíl výrobních firem na nově pronajatých moderních průmyslových plochách v České republice. Tento nárůst registruje Savills od druhého pololetí 2022 a nyní k prvnímu pololetí 2023 činil téměř 60 % z celkové čisté nájemní aktivity.
„Výpadky v dodávkách čipů měly za následek pokles výroby v mnoha průmyslových odvětvích a tím přispěly k oslabení ekonomického růstu po celém světě. EU se nyní snaží prostřednictvím Evropského aktu o čipech snížit svou závislost na dodávkách z jiných zemí a vytváří rámec pro investice do výroby čipů, ze kterého může mít prospěch také Česká republika,“ říká Dušan Drábek, Associate Director Industrial Agency společnosti Savills CZ & SK, a dále vysvětluje, „Výroba čipů je vysoce komplexním procesem zahrnujícím nejen výrobu samotnou, ale také s ní související vývoj a je velmi náročná jak na výši investic, tak na kvalifikovanou pracovní sílu. Nové investice do ní ať v USA nebo v EU jsou proto zpravidla realizovány za výrazného přispění vlád jednotlivých zemí. Česká republika má nyní v tomto ohledu jedinečnou šanci spočívající v možném rozšíření výroby čipů v Rožnově pod Radhoštěm, přičemž by v budoucnu nemuselo zůstat pouze u této lokality. “
Při pohledu na geografické rozdělení zaznamenala za posledních 30 let společnost Savills ve výrobě polovodičů významné změny. Například podle celosvětových tržeb se Čína v roce 2015 stala největším výrobcem s 24% podílem, a v roce 2022 její podíl ještě vzrostl na 32 %. Na rozdíl od asijské expanze zaznamenaly USA pokles svého podílu na celosvětové výrobě z 37 % v roce 1990 na 12 % v roce 2021. „Savills předpokládá, že tento trend se pravděpodobně opět obrátí, i proto, že se Evropa snaží přilákat vlastní výrobní základnu a dodavatelský řetězec,“ dodává Dušan Drábek.
Andrew Blennerhassett, Associate Industrial & Logistics Research v Savills, uzavírá: “Očekáváme, že poptávka po polovodičích bude v příštím desetiletí nadále prudce růst, a to v souvislosti s trendy, jako jsou umělá inteligence, elektromobily, cloud computing a automatizace.”
O společnosti Savills:
Savills CZ s. r. o. je součástí globální společnosti Savills plc poskytující poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí zalistovaná na akciové burze London Stock Exchange. Týmy Savills působí ve více než 700 vlastních i partnerských kancelářích. Společnost zaměstnává přes 40 000 profesionálů ve více než 70 státech na území Severní i Jižní Ameriky, Evropy, Asie a Pacifiku, Afriky i Blízkého východu, kde nabízí široké spektrum specializovaných poradenských služeb a služeb v oblasti managementu a investic klientům z celého světa
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Luxusní nemovitosti nejsou jen pro zahraniční investory – Češi tvoří většinu vlastníků
- PSN dokončila projekt Ahoj Vanguard v pražských Modřanech, který je téměř vyprodaný
- Nejistota kolem digitalizace stavebního řízení trvá. Projekty se prodlužují, prodražují a stavebníci i úřady tápou
- Co přinese nový obchodní týden? Americké volby se blíží…
- Lokalita a infrastruktura: Jaké jsou významné faktory při výběru bydlení
- Nemovitost jako jistá investice. Češi své peníze ukládají do bytů, sázejí na novostavby a zahraniční destinace