Nízký tarif elektřiny ušetří i tisíce korun ročně. Jakým způsobem, kterých spotřebitelů se týká, a jak to, že ho soused využívá v jiné hodiny?
Elektřina se v současné době řadí mezi jednu z nejvyšších výdajových položek českých domácností. Ušetřit za ni je možné několika způsoby – od eliminace zbytečného plýtvání, přes vypínání spotřebičů na noc až po pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny (FVE). Na jednu podstatnou možnost se však trochu zapomíná.
Dříve se mu říkalo noční proud. Přestože už dávno neexistuje, je tento pojem natolik vžitý, že ho stále používá řada odběratelů elektřiny. Označuje jím dobu, kdy je elektřina dodávána za zvýhodněnou cenu, tedy v tzv. nízkém tarifu. Mimo něj potom platí standardní tarif, označován jako vysoký. Dříve k účtování elektřiny za sníženou cenu docházelo obvykle v čase od 20 do 6 hodin. I dnes je k dispozici snížený tarif elektřiny, nicméně už dávno v jiných časech, a navíc se liší jak napříč republikou, tak třeba v rámci jedné ulice.
Kdo má na nízký tarif nárok
Jestliže domácnost používá elektřinu ke svícení, vaření, a k provozu dalších běžných spotřebičů jako je TV, pračka, sušička, lednička apod. potom za ni platí pořád stejnou sazbu celých 24 hodin (ve dne i v noci). V tomto případě je využívána jedno tarifní distribuční sazba D01d nebo D02d.
V případě, kdy domácnost elektřinou navíc topí, ohřívá vodu, nebo ji používá k nabíjení elektromobilu, má nárok na dvou tarifní sazbu (splňuje zákonem stanovenou podmínku) tedy jak vysoký, tak nízký tarif, a tak může elektřinu dostávat levněji. Ještě existuje víkendová sazba pro chataře. „Jde o speciální sazbu, která se v Česku vztahuje na elektrickou energii spotřebovanou v rámci rekreačních objektů. Určen je spotřebitelům, kteří tráví většinu času na chatě či chalupě během víkendu,“ uvádí Michal Kulig, ředitel společnosti Yello. Obecně platí, že víkendová sazba nabízí nižší cenu elektřiny během víkendových dnů (obvykle od pátečních 12 hodin do nedělních 22 hodin) a vyšší cenu během pracovních dnů.
Kdy platí nízký tarif
Časy zapnutí a
vypnutí nízkého tarifu se liší. A to nejen v rámci krajů, a podle
lokality, ale třeba i měst a obcí. „V tomto případě záleží na tom, od
kterého distributora je elektřina odebírána. V tuzemsku existují tři -
ČEZ, E.ON a PRE. Každý pokrývá určitou část republiky. Ke zjištění přesných
časů spínání stačí znát kód na hromadném dálkovém ovládání (HDO) přijímači,
který se v případě domácností s nárokem na dvou tarifní sazbu nachází
na hlavním domovním rozvaděči vedle elektroměru,“
vysvětluje Michal Kulig. Kód stačí zadat na web distributora a časy pro
odběrné místo se zobrazí. Případně lze zavolat na infolinku konkrétního
distributora, který je sdělí. Nízký tarif může v závislosti na parametrech dvou
tarifní sazby běžet 8 až 22 hodin denně.
Časy se mohou lišit jak v pracovním týdnu, tak o víkendu a svátcích. Rovněž čas od času dochází k jejich změnám. Takže ty, co platí teď už za rok platit nemusí. Proto je vhodné jednou za čas se na rozvrh spínání HDO nízkého tarifu podívat. HDO přijímače přitom slouží nejen k odběru zvýhodněného tarifu, ale jejich primárním účelem je především odběr elektřiny vyvažovat, aby nedocházelo v síti k výkyvům.
Co se příchodem domácností s instalovanou a připojenou fotovoltaickou elektrárnou do distribuční sítě změnilo je to, že spínání dvou tarifní sazby již není řízeno prostřednictvím HDO, ale přímo v elektroměru jsou napevno definované časy, kdy platí nízký a kdy vysoký tarif. HDO přijímač se v tomto případě totiž využívá v případě potřeby k odpojení elektrárny od distribuční sítě – např. když hrozí black-out, nebo abnormální zatížení energetické sítě. „To mimo jiné znamená, že nejen v rámci jednoho města či obce, ale dokonce i dva sousedi mohou mít zcela jiné časy spínání tarifů. Záleží na tom, jestli jsou povely posílané prostřednictvím HDO, nebo automaticky řízeny chytrým elektroměrem, který je montován provozovatelům FVE,“ říká Michal Kulig.
Jaké jsou sazby a poplatky
Zatímco dříve byly cenové rozdíly mezi odebranou kilowatthodinou v nízkém a vysokém tarifu velké, v současné době to bývají zpravidla desítky halířů, nebo se mohu dokonce i rovnat (což je v případě silové elektřiny i případ společnosti Yello). Dalo by se tak říci, že obě sazby mají podobné cenové relace – vždy však záleží dodavatel od dodavatele, a na tom, jak má nastavenou cenovou strukturu – nicméně jeden podstatný rozdíl tu je. „Je potřebné si uvědomit, že cena silové elektřiny je pouze jedna z položek za odběr elektřiny. Celkově se skládá z několika položek, jako je stálý plat, cena za dodávku, daň z elektřiny, plat za rezervovaný příkon, ceny na podporu elektřiny a ostatních služeb. Rozdíl v konečném vyúčtování počtu odebraných megawatthodin v nízkém a vysokém tarifu potom ovlivňuje jediná položka, cena za distribuované množství energie, která může udělat hodně a s tím je zapotřebí počítat,“ upozorňuje Michal Kulig.
Pokud se podíváme na příklad, tak v případě produktu Yello Watt jedna odebraná megawatthodina v sazbě D25d v nízkém tarifu v případě ceny za silovou energii a distribuci činí 5 256 korun. U vysokého potom 7 125 korun. Rozdíl je tedy více jak 1 800 korun. Pokud bychom vzali, že ročně domácnost spotřebuje 10 MWh, potom by rozdíl činil už 18 000 korun. Proto je vhodné elektricky náročné spotřebiče jako například myčku, pračku či sušičku využívat v časech nízkého tarifu. Pomoci v tom mohou tzv. funkce odloženého startu, protože například zmíněná sazba D25d v nízké tarifu platí pouze 8 hodin denně.
Přehled distribučních sazeb elektřiny
Jedno tarifní
sazby D01d a D02d jsou využívané při menší nebo střední spotřebě, při využití
běžných domácích spotřebičů (např. svícení, vaření, pračka, sušička apod.) a
není u nich nutné splňovat žádné podmínky.
Dvou tarifní sazby D25d, D26 a D27d se nastavují při vyšší spotřebě, a to při akumulačním ohřevu vody, akumulačním topení nebo nabíjení elektromobilu. Nízký tarif je v těchto sazbách spuštěn 8 hodin denně.
Dvou tarifní sazba D57d (dříve D35d, D45d, D56d) je využívána v případě spotřebičů instalovaných za účelem vytápění objektu (např. přímotop, tepelné čerpadlo, elektrokotel atd.). Nízký tarif je spuštěn 20 hodin.
V případě
chaty či chalupy, lze využít sazbu D61d s víkendovým režimem od pátečního
poledne do nedělních 22 hodin.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat