Hormonální přechod: Když tělo promluví novým jazykem
Menopauza a andropauza se řadí mezi fáze života, kdy dochází ke značným hormonálním změnám v lidském těle. Zatímco u žen znamená menopauza konec biologických hodin, u mužů andropauza označuje pokles hladiny testosteronu a může způsobovat podobné projevy, i když obvykle méně výrazné. Jaké jsou základní příznaky u obou přechodných fází a jak zůstat v harmonii se svým tělem se dočtete v tomto článku.
Nenápadné začátky
Rané začátky menopauzy nebo andropauzy můžete snadno přehlédnout, protože jsou často nenápadné a postupné. Obvykle se to stává v momentech, kdy si procházíte například nějakou náročnější životní etapou a spojujete si s tím i všechno okolo. U žen se začátky projevují nejčastěji v podobě přerušovaného menstruačního cyklu, výkyvů nálad, zvýšené únavy nebo návalů horka. U mužů to často bývá zpomalený metabolismus v kombinaci se sníženým libidem a únavou. „Díky úbytku testosteronu se začíná v mužském těle tvořit více estrogenu a to je často důvod, proč muži po 40 začínají přibírat na váze a mění se jejich náladovost. Někteří doktoři andropauzu označují jako „obrácenou pubertu“. V pubertě je Váš testosteron na vrcholu. Máte hlubší hlas, svalovou hmotu přiberete jen při pohledu na činky a na sex myslíte pořád. V době mužského přechodu dochází k opačnému procesu. Svaly mizí, pneumatika na břiše se zvětšuje a kvůli přibývající únavě není na sex moc pomyšlení,“ vysvětluje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.
Menopauza ve třech fázích
Proces menopauzy není otázkou pár týdnů či měsíců, naopak je to dlouhodobá záležitost, která obvykle trvá několik let. Během této doby dochází v těle ženy k výrazným hormonálním změnám a je důležité k sobě přistupovat mnohem šetrněji. Níže uvádíme základní tři fáze menopauzy:
1. Perimenopauza neboli „ přechod do menopauzy": Perimenopauza může začít 8 až 10 let před menopauzou, kdy vaječníky postupně produkují méně estrogenu. Obvykle začíná po čtyřicítce a trvá až do menopauzy, tedy do okamžiku, kdy vaše vaječníky přestanou uvolňovat vajíčka. V posledním jednom až dvou letech perimenopauzy se pokles estrogenu zrychluje. V této fázi může mnoho žen pociťovat příznaky menopauzy, i když máte stále zachovalý menstruační cyklus a můžete otěhotnět.
2. Menopauza: Za počátek menopauzy je považovaná chvíle, kdy se vám po více než 12ti měsících nedostavila menstruace. V této fázi vaječníky přestanou uvolňovat vajíčka a rapidně se snižuje produkce estrogenu. „Bylo zjištěno, že průměrný věk menopauzy v Evropě je 54 let, v Severní Americe 51,4 let, v Latinské Americe 48,6 let a v Asii 51,1 let,“ říká David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS .
3. Postmenopauza: Nese označení pro období po ukončení menstruace po celý rok, někdy dokonce až po zbytek života. V této fázi se mohou příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, zlepšit. Někteří lidé však pociťují příznaky menopauzy ještě deset let nebo déle po přechodu do menopauzy. V důsledku nižší hladiny estrogenu jsou ženy v postmenopauzální fázi vystaveny zvýšenému riziku několika zdravotních potíží, jako je osteoporóza a srdeční onemocnění.
V čem se menopauza od andropauzy liší
Mezi nejvýraznější rozdíly patří míra rychlosti poklesu hormonů. U žen dochází k poklesu estrogenu, progesteronu a testosteronu během několika měsíců, zatímco u mužů pokles hladiny testosteronu může trvat až několik let a pánové tedy nemusí nutně pocítit nějaké závažné příznaky. Dalším rozdílem je ten, že menopauza nemine jedinou ženu, ale andropauza postihuje pouze muže s nízkou hladinou testosteronu.
Pečujte o sebe
To nejlepší, co můžete sobě v tomto přechodném období dopřát, je šetrná péče o tělo a mysl. Obohaťte svůj jídelníček o potraviny bohaté na zdravé tuky, jako jsou mononenasycené a nasycené mastné kyseliny, a vyhněte se naopak zvýšené konzumaci smažených jídel, bílého pečiva a cukrovinek. Nepodceňujte ani kvalitní spánkový režim, protože právě během spánku se vaše tělo nejlépe regeneruje. Obvykle se doporučuje naspat za noc 7-8 hodin. A na závěr, abyste se udrželi fit a v kondici, snažte se denně alespoň o 1-2 hodiny aktivního pohybu.
Primulus Group s.r.o.
Společnost Primulus se zaměřuje na výrobu vlastních kvalitních doplňků stravy pro ženy a muže. V současné době rozšířila své portfolio i na kosmetiku. Díky tomu, že výroba a vývoj probíhá pod jednou střechou, vyrábí produkty přesně podle svých představ a odlišuje se tak od konkurence. Od začátku projektu v květnu 2015 prodala přes 100 000 kusů doplňků stravy.
Díky tomu, že se zaměřuje na ruční výrobu v malých šaržích, nabízí zajímavé možnosti i malým firmám nebo jednotlivcům, kteří by rádi uvedli vlastní kosmetické produkty na trh.
Více informaci na: www.primulus.cz, www.feminus.cz nebo www.kloubus.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět