Úroková sazba hypoték v USA nejvýše od roku 2000, trh s bydlením tak dostal další ránu
Zprávy z americké centrální banky z minulého týdne dále ovlivnily vývoj na finančních trzích. Ceny dluhopisů dále klesly, jejich výnosy se tak nasměrovaly na nová dlouhodobá maxima. V návaznosti tento týden ve středu úroková sazba u 30leté hypotéky vystoupala na nová maxima až na 7,65 %. Týden končila na 7,44 %, když ještě v předchozím týdnu činila 7,19 %. Americký hypoteční trh každopádně tak vysoké sazby nepamatuje od podzimu 2000. Situace dále snižuje „kupní sílu“, resp. množství zájemců pořídit si za pomoci hypotéky nemovitost. Výše měsíčních splátek se u srovnatelné výše hypotéky totiž během dvou let již zvýšila o takřka dvě třetiny.
Grafický vývoj průměrné úrokové sazby u 30letých hypoték (na měsíční bázi)
Zdroj: mortgagenewsdaily.com
Podle průzkumu Asociace hypotečních bankéřů (MBA) za týden končící 22. září se objem žádostí o hypoteční úvěr na koupi snížil o 2 % oproti předchozímu týdnu na sezónně očištěné bázi. Celkově byla poptávka po nákupu o 27 % nižší než ve stejném týdnu před rokem. Nabídka na trhu realit tak v návaznosti roste, na druhou stranu dle společnosti Altos Research se také nabídka domů na prodej snižuje každý týden o 9-10 % oproti stavu v loňském roce. Důvodem je to, že mnoho majitelů domů se zdráhá prodat své bydlení a přijít tak o stávající úrokovou sazbu hypotéky získanou v minulosti, která je mnohem nižší než ta současná.
„Osmdesát procent majitelů domů s hypotékou má hypoteční sazbu nižší než 5 %,“ uvedl Orphe Divounguy, hlavní ekonom společnosti Zillow, pro Yahoo Finance. „Tito majitelé domů mají jen malou motivaci k prodeji a tedy výměně svých nízkých měsíční nákladů na bydlení za mnohem vyšší, které by je čekaly při koupi v dnešním prostředí hypotečních sazeb.“
Tato dynamika nabídky a poptávky je patrná z nejnovějších údajů o prodejích. Prodeje nových domů v srpnu oslabily. Prodeje čekajících domů - ukazatel budoucích uzavřených prodejů - se během měsíce propadly, zatímco uzavřené prodeje dříve vlastněných domů klesly na sedmiměsíční minimum.
Cena prodávaných domů vysoká, stavitelé nicméně začínají zlevňovat
Podle Národní asociace realitních kanceláří (National Association of Realtors) činila mediánová cena prodaného domu v USA v srpnu 407 100 USD (9,4 mil. Kč), což je nejvyšší hodnota za měsíc srpen a čtvrtá nejvyšší v historii. Celkově ceny domů dosáhly v červenci nového rekordu, když za sebou měly nepřetržitý růst šest měsíců v řadě.
Developeři nicméně snižují ceny, aby nalákali kupující. Dle jejich asociace (National Association of Home Builders) v tomto měsíci snížilo ceníkové ceny domů 32 % stavebních firem. O měsíc dříve to bylo „jen“ 25 %. Jedná se o největší podíl stavitelů, kteří snížili ceny od loňského prosince. Tehdy jich bylo 35 %.
Kolik Američané platí za hypotéku?
Dle webu mortgagenewsdaily.com, sledující výše zmiňovaný vývoj, se v USA u oblíbené hypotéky s 30letou fixací tedy sazba dostala na aktuálních 7,44 %. Pro srovnání před rokem touto dobou byla o procentní bod níže, letos v zimě v úvodu února se dokonce přiblížila zpět hranici 6 %. Při hypotéce 400 tis. USD (cca 9,2 mil. Kč) se měsíční splátka hypotéky každopádně nyní dostala již na 2 780 USD (cca 64 tis. Kč). Při například zmiňované 6% úrokové sazbě byla o téměř 400 USD nižší.
Ještě před 2 lety touto dobou nebyl problém získat v USA 30letou hypotéku se sazbou 3 %. Při té měli Američané při obdobné hypotéce 400 tis. USD stanovenou splátku na 1 686 USD. Tedy v čase mohli počítat s celkovými náklady na pořízení nemovitosti ve výši zhruba 607 tis. USD, zatímco při současné sazbě se jejich náklady již přehoupnou přes milion USD.
Výši splátky hypotéky při její různorodé výši či různých nastavených sazbách si lze namodelovat v naší Kalkulačce.
Jiří Zendulka
V oblasti financí se Jiří Zendulka pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat