Na povinnou výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva zbývá necelý rok. Stíháte to ještě?
Zbývá necelý rok na výměnu kotlů na pevná paliva, které již nesplňují dnešní legislativní a ekologické požadavky. Ač se na první pohled může zdát, že je času na výměnu dost, už teď je nejvyšší čas začít plánovat. Před úspěšnou výměnou kotle je potřeba vše pořádně promyslet, vybrat správný produkt a hlavně – najít spolehlivého dodavatele a realizátora. Že nevíte jak na to? Nebojte, v tomto článku vám představíme, co vše to obnáší.
Pokud se vás nařízení týká, určitě jste to už zaznamenali: k 1. 9. 2024 musí české domácnosti vyměnit nevyhovující kotle za jejich ekologičtější a šetrnější varianty. Týká se to kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy anebo zařízení vyrobených před rokem 2000. Zákonem o ochraně ovzduší chce vláda přispět k ochraně životního prostředí a zdravému vzduchu pro nás všechny.
1. Zvolit typ zdroje vytápění
Jakmile se řekne výměna kotle, natož povinná, většina lidí si představí jen práci navíc, složité zařizování a finanční náročnost. Přechod na novější zdroj vytápění má ale i mnoho výhod. Mimo zmíněné respektování zákona a vyhnutí se pokutě, má změna rovněž pozitivní dopad na životní prostředí a ve výsledku i na vaši peněženku. Nová zařízení podporují energeticky hospodárnější zdroje.
Pokud vás navíc již nebaví shánět, převážet a skladovat tuhá paliva, nabízí se rovnou možnost přejít z vytápění kotlem na tuhá paliva na některé šetrnější zařízení, které čerpá energii z obnovitelných zdrojů. Ty jsou jak ekologičtější, tak dlouhodobě finančně úspornější.
Obnovitelné zdroje už nejsou budoucnost energetiky, ale přítomnost. Navíc na ně můžete momentálně čerpat státní finanční dotace Nová zelená úsporám. Ty můžete využít například na tepelná čerpadla. Finanční příspěvek vám může uhradit až 50 % celkových nákladů.
2. Vybrat realizátora
Ať už budete chtít zůstat u stejného zdroje tepla, nebo se rozhodnete pro změnu, je čas začít se porozhlížet po dodavateli a realizátorovi. A to může být oříšek. Topenářů je totiž dlouhodobě nedostatek a čekací lhůty jsou poměrně dlouhé. A i když o nařízení vláda mluví několik let a kvůli energetické krizi lhůtu pro výměnu prodloužila o celý kalendářní rok – stále jsou stovky tisíc domácností, které výměna teprve čeká. Proto nic neodkládejte a zajistěte si svůj termín co nejdříve. Do zmíněného data 1. 9. 2024 je nutné mít alespoň objednaný termín výměny.
3. Vybrat konkrétní produkt
Když už máte rozhodnuto o typu zdroje vytápění a jste v kontaktu s realizátorem, přichází na řadu výběr konkrétního produktu. Zde při konzultaci s odborníkem nezapomeňte probrat specifikace domu, současný topný systém, finanční možnosti, tepelnou ztrátu domu a očekávání ceny provozu. Po zvážení těchto parametrů je možné vybrat konkrétní zařízení a pak se už jen těšit na jeho montáž.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Host Dopoledne pod Ještědem: Zázrak jménem vodík. Působí protizánětlivě a podporuje regeneraci organismu (audio)
- Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Zubní protéza nesedí? V některých případech ji lze reklamovat (audio)
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Výlety: Ze dvou nepotřebných telekomunikačních věží vznikla nad Městem Albrechtice originální rozhledna (audio)
- Zprávy ČRo Olomouc: Radní Olomouce chtějí zvýšit počet obyvatel s trvalým bydlištěm a snížit rozpočtové ztráty (audio)
- Zahrádkářské tipy: Semena můžeme uchovávat v mrazničce roky (audio)