V Praze byl nalezen první mikrometeorit. Objevil se na střeše obchodního domu
V Praze byl nalezen „první český“ mikrometeorit. Odborníci odhadují, že kámen je starý 5 až 10 miliard let. Objeven byl známým výzkumníkem Jonem Larsenem ve spolupráci se zakladateli společnosti Top Meteorities – Zdeňkem Schneiderem a Milanem Zvárou. Oba jsou zároveň i členy Mezinárodní asociace sběratelů meteoritů. Česká republika se tak stala 15. zemí na světě, kde byly nalezeny mikrometeority.
„Mikrometeority jsou malé částice, které jsou někdy nazývané jako hvězdný prach, protože část z nich pochází přímo z výbuchu supernov. Kromě toho, že jde o nádherné a unikátní předměty, jde také v podstatě o stavební kámen naší sluneční soustavy a pravděpodobně i o stavební kámen života na naší planetě, “ vysvětluje Zdeněk Schneider, zakladatel společnosti Top Meteorites a Člen I.M.C.A.a největší sběratel meteoritů v České republice.
Fenomén mikrometeoritů – ve světě i u nás
Výskyt mikrometeoritů byl až do nedávna striktně omezen na polární oblasti a nalézt je šlo pouze při náročných vědeckých expedicích. Jon Larsen ovšem přišel s metodikou, jak mikrometeority objevit v podstatě kdekoliv. V minulém týdnu společně s Milanem Zvárou a Zdeňkem Schneiderem objevili historicky první mikrometeorit v Praze.
Mikrometeority jsou známé desítky let, ale jejich nálezy pocházely pouze z odlehlých oblastí – například z Antarktidy, Grónska, Nového Skotska, pouště Atacama atd. Všechny však byly staré tisíce až miliony let a navenek zvětralé k nepoznání. Převratné je, že mikrometeority jsou čerstvé, krátkého pozemského stáří a nedotčené – mají neporušenou povrchovou strukturou.
„Jsme nadšenci do meteoritů. Fascinuje nás jejich putování vesmírem i příběhy, které stojí za jejich objevením. Možnost najít si svůj vlastní mikrometeorit je skvělou příležitosti popularizovat meteority jako takové. Většina lidí totiž netuší, že meteority jsou nejen krásné, ale i relativně dostupné. A každý z nich s sebou nese strhující příběh svého vzniku,“ říká Milan Zvára, člen I.M.C.A. a spoluzakladatel společnosti Top Meteorites, a dodává: „Chceme lidem pomoci budovat si kvalitní sbírky, což je na českém trhu aktuálně složité, neboť je velmi nepřehledný a nespolehlivý.“
Jak vypadá první český mikrometeorit?
Mikrometeorit NMM 4710 je aerodynamického černého kryptokrystalického (CC) typu, dlouhý ~0,15 mm, s nikl-železitou kuličkou na každém konci. Tyto výjimečné úkazy na obou stranách meteoritu vznikly rychlou rotací mikrometeoritu při vstupu do atmosféry. Větší z obou výběžků je obklopen mírně oxidovaným barevným sulfidickým lemem.
Jedná se o historicky významný mikrometeorit, neboť je prvním z pěti mikrometeoritů nalezených v České republice. A vůbec první meteorit nalezený na území Prahy. Kámen byl nalezen na střeše obchodního domu v Praze 25. září 2023.
Jak najít svůj mikrometeorit?
Svůj vlastní mikrometeorit může nalézt v podstatě kdokoliv. Odhaduje se, že na Zem každý den spadne kolem 100 tun hvězdného prachu. Tyto mikročástečky jsou tak rozesety po celé planetě v hojné míře. Ideální je najít velkou, nekrytou plochu, a soustředit se na místa, kde se kumuluje prach. Magnetem lze poté vyseparovat kovové částečky (existují i nemagnetické mikrometeority, ale není jich tolik, proto je efektivnější soustředit se na ty magnetické). Ty je následně nutné prosít a zabývat se zrnky ve velikosti kolem 0,1—1 mm. Pak je potřeba každou částečku prozkoumat pod mikroskopem. Jen zkušené oko ale dokáže odlišit běžná zrnka a kulaté vedlejší produkty průmyslové výroby, čerstvé mikrometeority však mají charakteristickou texturu, kterou lze s dostatkem zkušeností snadno identifikovat pod mikroskopem. Následně se meteority fotografují speciálním procesem, který ve skutečnosti zabere více času než hledání samotné. A děláme také analýzu složení, abychom měli 100% jistotu, že kameny skutečně pocházejí z vesmíru.
Krása mikrometeoritů a meteoritů
Muonionalusta
Pallasit Sericho
Erg Chech 002
O I.M.C.A.
Hlavním účelem a cílem Mezinárodní asociace sběratelů meteoritů (I.M.C.A. Inc.) je snažit se zajistit pravost meteoritického materiálu poskytovaného jejími členy. Pokud členové chtějí prodávat nebo směňovat meteoritické vzorky, pak tyto předměty musí být 'skutečně a přesně to, co je tvrzeno.' Naši členové souhlasí s tím, že se budou držet nejvyšších standardů identifikace meteoritů a správných značkovacích postupů. Členstvo udržuje tento vysoký standard sledováním aktivit ostatních členů z hlediska přesnosti. Je povinností a potěšením každého člena IMCA nabízet pomoc a asistenci ostatním členům, aby zajistili, že vzorky jsou autentické. I.M.C.A. je především o čestných obchodních praktikách.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět