Burzovní kalendář 41/52 - Co musíme vědět do nového týdne!
Inflační data ze Spojených států by mohly po páteční silné zprávě o zaměstnanosti přinést více informací ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb, zatímco středeční zápis z posledního zasedání Federálního rezervního systému poodhalí sentiment uvnitř americké centrální banky. Pomalu se rozbíhá výsledková sezóna za třetí čtvrtletí a do centra pozornosti se nyní dostávají hlavně světové ceny energií. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně začít nový týden.
Tento týden budou ve Spojených státech zveřejněny ostře sledované údaje o indexu spotřebitelských a výrobních cen za měsíc září, neboť investoři nadále zvažují mantru Fedu o „vyšších sazbách na delší dobu“. Srpnová zpráva o indexu spotřebitelských cen ukázala nejrychlejší růst za posledních 14 měsíců, když prudce vzrostly náklady na benzin, ačkoli jádrová inflace, která nezahrnuje náklady na potraviny a pohonné hmoty, rostla nejpomaleji za téměř dva roky.
Páteční údaje o zaměstnanosti ukázaly větší než očekávaný nárůst počtu zaměstnanců mimo zemědělský sektor v minulém měsíci při zpomalujícím růstu mezd, což naznačuje, že měnová politika by mohla zůstat po určitou dobu přísná. Žhavé údaje o inflaci by mohly posílit poselství Fedu, že úrokové sazby musí zůstat vyšší po delší dobu. Všeobecně se očekává, že Fed na svém zasedání 31. října až 1. listopadu ponechá sazby na stejné úrovni.
Zápis z jednání americké centrální banky
Americká centrální banka ve středu zveřejní zápis ze svého zářijového zasedání a trh bude hledat vodítka, zda se tvůrci politiky přiklánějí k dalšímu zvýšení sazeb před koncem roku. Investoři budou mít během týdne také možnost vyslechnout několik představitelů Fedu, včetně prezidenta Fedu v Atlantě Raphaela Bostice, prezidenta Fedu v Minneapolisu Neela Kashkariho, prezidentky Fedu v Bostonu Susan Collinsové, prezidenta Fedu v Dallasu Lorieho Logana spolu s místopředsedou Philipem Jeffersonem a guvernérem Christopherem Wallerem.
Výsledková sezóna za třetí kvartál roku
Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí začíná zprávami několika velkých bank, přičemž investoři na Wall Street touží po katalyzátoru, který by oživil akcie tváří v tvář rostoucím dluhopisovým výnosům.
V pátek před otevřením trhu budou reportovat banky JPMorgan (JPM), Citigroup (C) a Wells Fargo (WFC) a investoři budou hledat známky dopadu vyšších sazeb na vše od poptávky po úvěrech až po chování spotřebitelů. Mezi další společnosti, které budou v průběhu týdne reportovat své výsledky, patří gigant v oblasti občerstvení a nápojů PepsiCo (PEP), Delta Air Lines (DAL) a pojišťovna UnitedHealth Group (UNH). Výsledková sezóna by mohla určit krátkodobý vývoj akcií, přičemž index S&P 500 si i po nedávném poklesu stále drží 10% roční zisk.
Ceny ropy na Blízkém východě
Minulý týden zaznamenaly ceny ropy nejprudší týdenní ztráty od března poté, co další částečné zrušení ruského zákazu vývozu pohonných hmot umocnilo obavy z poptávky v důsledku makroekonomických překážek. Za celý týden zaznamenala ropa Brent pokles o zhruba 11 % a WTI pokles o více než 8 % v důsledku obav, že přetrvávající vysoké úrokové sazby zpomalí globální růst a srazí poptávku po pohonných hmotách, a to i přesto, že dodávky snižují Saúdská Arábie a Rusko, které uvedly, že budou pokračovat ve snižování dodávek až do konce roku.
Eskalace geopolitických rizik na Blízkém východě by však mohla výrazně ovlivnit další vývoj světových cen ropy. Reakce na útok palestinských ozbrojenců z Hamásu na Izrael v pondělí může způsobit prudký nárůst cen ropy, jak uvedli odborníci na energetiku v televizi CNBC. Nicméně zdůraznili, že celkový dopad útoku bude pravděpodobně omezený, pokud se konflikt nepostoupí do další eskalace.
Izrael a Palestina sice nejsou hlavními hráči na globálním ropném trhu, ale konflikt probíhá v oblasti, která má význam pro těžbu ropy. Analytici varují, že konflikt může eskalovat. Navíc konzultant společnosti Facts Global Energy, Iman Nasseri, a francouzský manažer hedgeového fondu Pierre Andurand na síti X zdůraznili, že dopad na ceny ropy zůstane omezený, pokud se konflikt nerozšíří do regionální války, do které by se přímo zapojily Spojené státy, Írán a další podporovatelé obou stran.
Světoví finanční představitelé a centrální bankéři míří do marockého Marrákeše na výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Zasedání se konají na pozadí obav, zda se podaří dostat inflaci opět pod kontrolu, aniž by se hlavní ekonomiky dostaly do krize. Kromě četných vystoupení centrálních bankéřů a politiků bude v úterý zveřejněn výhled světové ekonomiky Mezinárodního měnového fondu, který bude obsahovat aktualizované prognózy.
Ing. Libor Stoklásek, MBA
Algoimperial
AlgoImperial
Algoimperial Fund je plně automatizovaný fond obchodující na mezibankovním trhu měn. Jedná se o fond kvalifikovaných investorů, jehož hlavní činností je správa klientského majetku pomocí automatických obchodních strategií. Systémy využívají volatility investičních aktiv a uzavírají obchody v desítkách sekund, přičemž Algoimperial velmi důsledně klade důraz na stabilitu, striktní risk management a maximalizaci profitu s nízkou nákladovostí.
Více informací na: www.algoimperial.com
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %