Téměř polovina českých chat a chalup není pojištěna proti vykradení (ČPP Servis)
Češi podle průzkumu ČPP Servis podceňují pojištění rekreačních objektů proti vykradení, 40 % chat či chalup takové pojištění nemá. Když už pojištění mají, tak nejčastěji na částku do 100 tisíc korun. V zimních měsících přitom pravidelně dochází k nárůstu počtu vykradených chat a chalup. Ročně je v ČR vykradeno několik tisíc soukromých rekreačních objektů. Průzkum zrealizovala společnost ČPP Servis v červnu letošního roku na vzorku 1 050 respondentů z celé České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Pouze 40 % českých majitelů chat a chalup pojišťuje svou víkendovou nemovitost proti vykradení. „Zimní měsíce přitom bývají z hlediska počtu vykradených chat a chalup hlavní sezónou zlodějů. Nejčastěji mizí různé zahradní nářadí, jako jsou sekačky či pily. Bez zájmu nezůstává ani elektronika nebo jízdní kola. Ale i zničená okna či vylomené zámky dveří bez další větší škody můžou pro postižené majitele chat představovat poměrně velké náklady,“ upozorňuje předseda sboru jednatelů ČPP Servis David Krňávek.
Ročně je v České republice vykradeno přes tisíc chat a chalup, jedná se přitom jen o nahlášená vloupání, skutečnost bude ještě vyšší. Způsobené škody v průměru podle policejních statistik přesahují 20 tisíc korun za jedno vloupání. „Chataři a chalupáři navíc často nevědí, na jakou částku jsou pojištěni a co konkrétně jim jejich pojistná smlouva kryje,“ dodal. Z aktuálního průzkumu společnosti ČPP Servis vyplývá, že pokud mají domácnosti podobné pojištění chaty či chalupy sjednané, tak nejčastěji na částku 50 a 100 tisíci korunami (33 %), dalších 6 % je pojištěno jen do 50 tisíc korun. Plných 15 % lidí sice pojištění sjednané má, ale vůbec netuší, na jakou částku.
Moderní ochranné prvky, jako jsou kamery či čidla, má přitom jen každá 10. chata či chalupa. „Naopak polovina chat či chalup nemá žádné speciální zabezpečení proti vykradení, majitelé těchto nemovitostí se spokojí jen s běžným zámkem či okenicí. Ty ale samozřejmě zloděje neodradí,“ dodal David Krňávek. Alespoň nějakou formu bezpečnostního zámku má 27 % chat či chalup, bezpečnostní dveře pak 22 %, u 10 % rekreačních zařízení se při vloupání spustí alarm.
Kvalitní majetkové pojištění myslí i na rekreační objekty. Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) v podzimní kampani představila několik vylepšení svého pojistného produktu Domex+, který nabízí pojištění stavby, domácnosti i odpovědnosti. Přibyla nová pojistná nebezpečí, a to havárie rozvodů nebo ztráta nájemného. V pojištění domácnosti čeká na klienty rozšířená územní platnost – u kočárků, zdravotních pomůcek nebo věcí v uzamčeném automobilu se pojištění nově vztahuje na celé geografické území Evropy.
V pojištění odpovědnosti přibylo pojištění odpovědnosti nájemce věci nemovité a nové limity pojistného jsou ve výši 30, 40 a 50 milionů korun. U asistenčních služeb došlo ke zvýšení limitů na 7 tisíc na asistovanou událost, resp. na 15 tisíc korun u Domácí asistence plus. Nově ČPP asistuje také nefunkčnost garážových vrat, závady fotovoltaických elektráren, zajištění ochrany nezabezpečeného majetku nebo zapůjčení náhradního spotřebiče.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět