Na Aukru probíhá aukce historicky prvního mikrometeoritu nalezeného v ČR

Redakce, 27.10.2023
historicky první mikrometeorit nalezený v ČR

Aukro ve spolupráci se společností Top Meteorites spustilo raritní aukci. Nadšenci do vesmíru mohou přihazovat na historicky první mikrometeorit nalezený na území České republiky a zároveň úplně první meteorit nalezený v Praze. V rámci aukce získá výherce rovněž certifikát pravosti s hologramem, osobně podepsanou knihu o mikrometeoritech od jejich objevitele Jona Larsena, obraz mikrometeoritu na zeď a fotodokumentaci z hledání prvního českého mikrometeoritu. Aukce končí 1. listopadu ve 20 hodin a vztahuje se na ní garance vrácení peněz, tedy platba proběhne prostřednictvím bezpečné Aukro platby.

Mikrometeority už jsou vědecké obci známé desítky let, ale jejich nálezy pocházely pouze z odlehlých oblastí Antarktidy, Grónska, Nového Skotska, pouště Atacama a podobně. Dne 25. září 2023 však navštívil Prahu Jon Larsen, společně se svým charakteristickým vybavením: skládacím košťátkem (aby se mu vešlo do letadla), magnetem a hromadou igelitových pytlíků. Společně se dvěma členy Mezinárodní asociace sběratelů meteoritů (International Meteorite Collectors Association – I.M.C.A.) a zakladateli společnosti Top Meteorites, Zdeňkem Schneiderem a Milanem Zvárou se vydali na střechu obchodního domu Tesco. Po několika hodinách sbírání vzorků usazenin našli historicky první mikrometeorit na území České republiky.

Bylo potvrzeno, že kámen je mimozemského původu na základě vizuální identifikace od Jona Larsena. Kámen je namontován na podepsaném odolném mikroskopickém sklíčku a je dodáván spolu s certifikátem pravosti,“ uvedl Zdeněk Schneider, zakladatel společnosti Top Meteorites k s katalogovým číslem NMM 4710, které odkazuje na archiv NMM, index sbírky Projekt Stardust Jona Larsena, která je referenční sbírkou pro městské mikrometeority.

Mikrometeorit NMM 4710 je aerodynamický černý kryptokrystalický (CC) typ, dlouhý zhruba 0,15 mm, s nikl-železitou kuličkou na každém konci. Tyto výjimečné úkazy na obou stranách meteoritu vznikly díky tomu, že meteorit v okamžiku vstupu do atmosféry rotoval. Jakmile v důsledku tření o atmosféru vzrostla jeho teplota a začal se tavit, těžké prvky, které obsahuje, se díky odstředivé síle začaly přesouvat k jeho okrajům, kde po ztuhnutí už zůstaly. Toto je vzácný jev a mikrometeority těchto tvarů jsou obzvláště ceněny.

O nalezení mikrometeoritu si přečtěte také ZDE  


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky