Sklo není odpad, ale surovina pro recyklaci. V Brně se ho ročně sesbírá téměř šest tisíc tun
Sklo je komodita, o kterou je dlouhodobě zájem. Cena skla na trhu roste a jeho největší výhodou je možnost téměř stoprocentní recyklace. V Brně se způsob sběru skleněných nádob v posledních letech poměrně významně změnil. V roce 2018 započala společnost SAKO Brno s obměnou kontejnerů, kdy místo původních 800 zelených kontejnerů začala instalovat takzvané DUO kontejnery. Dnes jich v Brně stojí 1 500 a ročně se nejen v nich sesbírá 5 700 tun skla, které následně putuje do skláren k recyklaci.
Co patří do kontejneru na sklo O Nevratné obaly ze skla z alkoholických či nealkoholických nápojů O Pivní lahve O Lahve od minerálních vod, sirupů a olejů O Sklenice O Tabulové sklo z oken a dveří (v menším množství) O Skleněné střepy
|
Sklo nepatří do černých popelnic a kontejnerů
Co nepatří do kontejneru na sklo O Porcelán a keramika O Drátěné sklo O Autosklo O Zrcadla O Obrazovky O Pozlacené a pokovené sklo nebo technické druhy skla O Plexisklo O Lepené a varné sklo O Žárovky O Borosilikátové sklo |
Technologickým koncovým bodem při recyklaci jsou sklárny. Z Brna se dostává sklo například do velkokapacitní sklárny v Kyjově, kde disponují linkou na třídění a vyčištění skla.
Sklo je zdroj, nikoliv odpad
„S ohledem na recyklaci nepovažujeme sklo za odpad, ale za zdroj, protože nové skleněné obaly obsahují až devadesát procent použitého skla. Sklo je navíc stále populárnějším obalovým materiálem, zejména v domácnostech. K ochraně potravin a dalších surovin nepotřebuje žádné další vrstvy, stačí mu jedna. Čím více se ho vytřídí, či spíše recykluje, tím je další proces výroby ekologičtější. Při recyklaci navíc sklo neztrácí žádné své původní vlastnosti. Za každých deset procent střepů, které přidáme do vsázky, šetříme přibližně tři procenta energie a sedm procent oxidu uhličitého,“ přibližuje Antonín Pres, výrobní ředitel Vetropack Moravia Glass.
Důležitým faktorem pro recyklaci skla je kromě ekologie a ekonomické návratnosti také její rychlost. „Průměrná doba, za niž se může recyklovaný skleněný produkt objevit znovu na vašem stole, je sedmdesát dní. Recyklovaná láhev se tak teoreticky může v domácnosti protočit během roku i pětkrát. To je oproti plastům obrovská úleva pro planetu. Platí tedy, že čím více skla vrátíme do oběhu, tím více ušetříme naše životní prostředí,“ uzavírá odborník.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět