Nové střešní fotovoltaické systémy přispívají k uhlíkově neutrální výrobě (Škoda Auto)

skoda-auto.cz, 31.10.2023
fotovoltaika

„Ve společnosti Škoda Auto neustále vyhodnocujeme a optimalizujeme uhlíkovou stopu. V rámci naší strategie Next Level – Škoda Strategy 2030 je ‘Green Production’ základním pilířem našeho plánu transformace pro toto desetiletí, a také přispěje k dosažení ambiciózních cílů v oblasti udržitelnosti. Komplexně toto téma řešíme ve spolupráci s našimi partnery. Tato solární elektrárna bude mít svůj podíl na splnění našeho ambiciózního, ale dosažitelného cíle: do roku 2030 bude energie potřebná pro výrobu vozů a komponentů v našich českých závodech plně uhlíkově neutrální.“


Andreas Dick, člen představenstva Škoda Auto za oblast Výroby a logistiky

Předseda představenstva společnosti ČEZ Daniel Beneš říká: „Ve společnosti ČEZ usilovně pracujeme na dekarbonizaci a zajištění bezpečnosti dodávek energie. Naším cílem je do roku 2030 vybudovat 6 GW obnovitelných zdrojů a do roku 2040 dosáhnout ve výrobě energie uhlíkové neutrality. Jako přední energetická společnost v České republice se zavazujeme podporovat soukromé i průmyslové zákazníky ve snižování jejich uhlíkové stopy. Fotovoltaická elektrárna na objektech Škoda Auto s těmito cíli dokonale koresponduje.“

Jednatel společnosti ŠKO-ENERGO Tomáš Kubín popisuje rozsáhlý projekt fotovoltaického systému v hlavním závodě Škoda Auto: „Tato solární elektrárna vyprodukuje více než 2 GWh bezemisní elektřiny ročně a představuje tak další významný krok k uhlíkově neutrální výrobě energie pro Škoda Auto. Instalace 5 468 solárních modulů na střechách tří hal byla skutečně velkou výzvou. Je skvělé realizovat další projekt se společnostmi Škoda Auto a ČEZ poté, co jsme již v roce 2019 úspěšně osadili střešní solární panely na Servisním centru v Kosmonosech.“

Odbornost v oblasti obnovitelných zdrojů energie – spolupráce s ČEZ ESCO a ŠKO-ENERGO
Koncem roku 2019 začala první spolupráce společností Škoda Auto, ČEZ ESCO a ŠKO-ENERGO na solárních systémech. Solární moduly umístěné v Servisním centru Škoda Auto v Kosmonosech pokrývají plochu více než 2 200 m2 a ročně vyrobí přes 450 MWh, což představuje téměř 17 % energetické spotřeby Servisního centra.

V únoru 2021 uzavřela Škoda Auto rozšířené partnerství se společnostmi ŠKO-ENERGO a ČEZ ESCO s cílem vybudovat solární elektrárnu skládající se z celkem 5 468 fotovoltaických modulů: 3 020 panelů umístěných na logistickém objektu Škoda Parts Center, 1 328 panelů na hale U6C a 1 120 panelů na hale M12L. Tyto moduly poskytují jmenovitý výkon 2 146 kWp (kilowatt-peak).

Úspěch Škoda Auto se solární energií v indických závodech Aurangábád a Púne
Automobilka dále urychluje přechod na udržitelně vyráběnou energii ve všech svých závodech po celém světě. V indickém závodě v Aurangábádu je fotovoltaický systém připojen k síti od roku 2018. Výroba více než 1 441 MWh v loňském roce snížila množství nakupované energie o 40 %.

V závodě Chakan v Púne byla v únoru 2023 rozšířena střešní solární elektrárna. Se špičkovým výkonem 18,5 MWp dokáže vyrobit až 26 600 MWh elektřiny ročně, což pokrývá až 30 % spotřeby elektřiny v závodě. Efektivně tak kompenzuje více než 28 % emisí CO2 z celoroční výroby vozů.

Závazek společnosti Škoda Auto v oblasti udržitelnosti a uhlíkové neutrality
V souladu se strategií Next Level – Škoda Strategy 2030 si automobilka stanovila konkrétní cíle v oblasti ochrany životního prostředí skrze oblasti GreenFactory, GreenProduct a GreenRetail. Klíčovým cílem v rámci pilíře GreenFactory je CO2 neutrální výroba ve všech třech závodech v České republice do roku 2030. Závod ve Vrchlabí tohoto milníku dosáhl již v roce 2020. Jednotlivá opatření, která česká automobilka přijímá pro důsledné snižování ekologické stopy svých podnikatelských aktivit, pokrývají celý hodnotový řetězec.

The post Škoda Auto: Nové střešní fotovoltaické systémy přispívají k uhlíkově neutrální výrobě appeared first on Škoda Storyboard.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie