Česku utíká až 850 milionů ročně kvůli nenahlášeným pobytům přes Airbnb a další ubytovací platformy
Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo novelu cestovního ruchu vycházející z evropského nařízení, které mají europoslanci schvalovat v průběhu letošního podzimu. Novela má zpřísnit podmínky poskytování ubytování přes Airbnb, Booking a další platformy, které jsou prostředníkem mezi ubytovaným a poskytovatelem noclehu. Jelikož podle propočtů ministerstva může být až 70 % takových pobytů nenahlášených, přichází s plánem na změnu tohoto stavu, který počítá i s vytvořením registru všech poskytovatelů krátkodobého ubytování. V něm poskytovatelé získají evidenční číslo, bez kterého nebude možné ubytovací služby vůbec nabízet. Tématu se v dále věnuje Jan Tuček, daňový poradce a partner poradenské společnosti BDO.
„Stát přichází podle odhadů ministerstva až o 792 milionů korun ročně na daních a obce navíc každý rok tratí 54,9 milionu korun na poplatcích z pobytu, jelikož regulace ubytovacích platforem typu Airbnb není správně nastavena,“ říká daňový poradce Jan Tuček. Že dosavadní opatření nejsou účinná, píše v důvodové zprávě k novele samo ministerstvo. „Přestože již nyní mají ubytovací platformy povinnost sdělit informace o pronajímatelích na žádost živnostenského úřadu, ministerstvo přiznává, že se tak ve většině případů neděje,“ uvádí Jan Tuček. Platformy raději riskují uložení správního trestu, kterému se navíc snadno vyhnou díky tomu, že sídlí v zahraničí a v tuzemsku nemají žádný zabavitelný majetek.
Připravovaná novela reaguje na změnu využívání Airbnb, které již dávno neslouží jen k pronájmu zrovna volného pokoje či postele, ale tisíce lidí ho provozují vyloženě jako své podnikání. „Že tito lidé skutečně jsou podnikateli, stvrdil už v roce 2021 Městský soud v Praze, potřebují proto živnostenské oprávnění a musí odvádět daně dle zákona o daních z příjmů,“ komentuje Jan Tuček z BDO. Výpočet daně se proto odlišuje od klasického poskytování dlouhodobého nájemního bydlení, podstatou je ubytovací služba. Zároveň příjmy z pronájmu podléhají i odvodům zdravotního a sociálního pojištění.
S nabytím účinnosti novely se počítá zhruba v polovině popříštího roku a dotkne se všech provozovatelů Airbnb bytů, kterých se jen v Praze nachází podle dat společnosti Airdna kolem šesti a půl tisíce. Kromě správného odvádění daní je dále cílem novely zvýšení výběru obecních poplatků, kterými si obce mohou kompenzovat například vyšší náklady spojené se zvýšeným cestovním ruchem. V neposlední řadě pak stát získá větší přehled o ubytovaných na jeho území a chce přitom také zabránit ubytovávání cizinců bez registrace.
Registrování hostů bude stejné jako v hotelu
Pro nabídky na všech ubytovacích platformách chce stát připravit jednotný registr eTurista do konce příštího roku. „Dle návrhu poskytovatelé krátkodobého ubytování budou muset v registru eTurista uvést datum zahájení činnosti podnikání v této oblasti, místo, nejvyšší možný počet lůžek, vyjma přistýlek, své osobní a kontaktní údaje a další skutečnosti, “ vyjmenovává Jan Tuček z BDO. Zároveň pronajímatelé budou muset odesílat do registru data o svých hostech. Do 24 hodin od jejich ubytování bude nutné odeslat jejich osobní údaje, zcela stejně jako v případě ubytování v hotelu či penzionu.
„Těm poskytovatelům ubytování, kteří nebudou povinnosti hlášení hostů respektovat, hrozí ve správním řízení pokuta až do výše sto tisíc korun. Pro samotné platformy má hrozit pokuta až do výše deseti milionů korun při nedodržování povinností plynoucích z novely,“ říká Jan Tuček z BDO.
Kolika ubytovaných se novela skutečně dotkne, naznačují i data Českého statistického úřadu, podle kterých počet přenocování v Česku skrze platformy Airbnb, Booking, Expedia a Tripadvisor dosáhl v covidovém roce 2021 přibližně tří milionů. Před pandemií v roce 2019 to bylo dokonce téměř devět a půl milionu přespání. Z toho šlo v 7,8 milionech případů o cizince a kolem dvou třetin ubytování se uskutečnilo v Praze. Aktuálnější data bohužel Český statistický úřad neuvádí.
BDO Česká republika
Síť BDO poskytuje služby v oblasti auditu, účetnictví, daní, finančního poradenství a znaleckých služeb v oboru ekonomika. Celosvětově BDO tvoří jednu z největších sítí auditorských a poradenských společností. Zaměstnává více jak 91 tisíc odborníků a působí ve 167 zemích. Díky své globální působnosti zajišťují společnosti BDO přístup k odborníkům dle potřeb klientů a lokalitě jejich podnikatelských aktivit.
Více informací na: http://www.bdo.cz/cs-cz/home
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)
- Zelená energie - Nábytek pod střechami prodejen XXXLutz Česká republika a Möbelix Česká republika v Hradci Králové (video)
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství