Olomouc mění svou bytovou politiku, přicházejí aukce nájemného a různé typy podporovaného bydlení
Olomouc mění svou bytovou politiku, přicházejí aukce nájemného a různé typy podporovaného bydlení
Od 1. ledna 2024 vstoupí v platnost nová pravidla poskytování nájemného bydlení. Přinesou více možností získat nájem v městském bytě. Změny se dotknou i stávajících nájemců.
„Aktuální pravidla pro poskytování nájemního bydlení nereflektují současné potřeby města z pohledu modernizace, údržby a rozvoje bytového fondu ani z pohledu nabídky bydlení pro osoby se ztíženým přístupem na trh s byty,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská, která má na starosti sociální a bytovou politiku.
Zastupitelstvo města schválilo rozčlenění bytového fondu na byty nabízené občanům města formou aukce nájemného a dále na byty podporovaného bydlení pro různé skupiny občanů. Budou to byty pro seniory, zdravotně postižené, dostupné bydlení pro mladé rodiny, sociální byty a služební byty.
Větší šance získat byt
Statutární město Olomouc dnes vlastní 1520 bytů, z toho 625 bytů zvláštního určení – 557 bytů pro seniory, 68 bezbariérových bytů a 26 sociálních bytů. Zbytek tvoří běžný bytový fond, ze kterého se ročně uvolní asi 40 bytů. A právě městské byty uvolněné po 1. lednu budou nově rozčleněny do režimů aukce nájemného nebo podporovaného bydlení.
„Každý uvolněný městský byt bude posouzen, zda je vhodný do aukce nájmu nebo k zařazení pro nějaký druh podporovaného bydlení. Zohledňovat se přitom bude kvalita a atraktivita bytu, jeho umístění v domě, sociální klima lokality i aktuální sociální klima v domě,“ potvrdila náměstkyně Dobrozemská. Vedení města si od toho slibuje větší možnost získat nájem v městském bytě různým skupinám občanů a účelnější nakládání s městským bytovým fondem.
Pomoc a poradenství
Město zároveň stále čeká na přijetí zákona o podpoře v bydlení, který půjde brzy na vládu, který by nastartoval podporu nájemního bydlení pro běžné i pro zranitelné skupiny obyvatel.
Přesto se Olomouc již nyní rozhodla jít cestou podpory všech zájemců o zkvalitnění jejich bytové situace a pomoci jim s řešením s tím souvisejících problémů.
„Na magistrátu vzniklo oddělení podpory v bydlení. Od ledna budou moci všichni Olomoučané, jejichž bytová situace je neuspokojivá, navštívit nově zřízené městské kontaktní centrum pro bydlení. Pracovníci centra jim poskytnou poradenství a pomoc v možnostech bydlení, případně zprostředkují podání žádosti o pronájem městského bytu,“ popsala náměstkyně.
Kontaktní centrum také bude shromažďovat požadavky zájemců o různé typy podporovaného bydlení v městských bytech, bude spolupracovat se sociálními pracovníky při prošetření sociální situace žadatelů, bude hodnotit žádosti o pronájem městského bytu a povede pořadník žadatelů o sociální bydlení, stejně jako zájemců o dostupné byty a služební byty. V činnosti kontaktního místa pro bydlení se propojí dostupné údaje osob v bytové nouzi a aktuálních kapacit bytového fondu.
Zvýšení ceny nájemného
Stávajících nájemců městských bytů se dotkne od ledna zvýšení nájemného. Standardně o dvacet procent, v případě bytů pro seniory a bezbariérových bytů o deset procent.
Poslední zvýšení nájemného městských bytů proběhlo v roce 2019 a po pěti letech je výše nájemného výrazně pod hranicí bytů v soukromém vlastnictví. Současná výše nájemného limituje údržbu, jelikož vzrostly náklady práce, služeb i materiálu. Podle modelových výpočtů odboru sociálních věcí magistrátu by stávající nájemci, kteří mají nižší příjmy, měli být schopni pokrýt rozdíl mezi stávajícím a novým nájemným prostřednictvím příspěvku na bydlení.
| Poslední úprava: 9. listopadu 2023 (čt)
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %