Proč volit decentrální větrací jednotky se souběžným provozem?
Decentrální větrací jednotky se souběžným provozem zajišťují stabilní výkon.
Optimální je první jmenované řešení – jednotky se souběžným provozem, který zabraňuje nestabilnímu výkonu. Hlavní výhodou decentrálních větracích jednotek Zehnder je striktně oddělené proudění přiváděného čerstvého a odváděného vydýchaného vzduchu. Nedochází tak k setkávání odpadního vzduchu s přiváděným čerstvým. Proto je součástí jednotky unikátní křížový protiproudý entalpický výměník, který zajišťuje jejich souběžné proudění, aniž by docházelo k mísení. Díky tomu lze tyto decentrální jednotky umístit prakticky do jakékoliv místnosti. A to včetně koupelen a kuchyní, kde bývá větší zápach a vlhkost, aniž by byla potřeba další individuální odvětrávací jednotka. Navíc díky tomu, že jsou rekuperační jednotky Zehnder obousměrné, zvládnou zajistit dlouhodobě rovnotlaký provoz a jsou také úspornější.
Díky křížovému entalpickému výměníku je striktně oddělen přiváděný čerstvý vzduch od odváděného vydýchaného.
Proč se raději vyhnout kyvadlovému systému?
Použití decentrálních jednotek s kyvadlovým neboli push&pull systémem může skýtat nečekané komplikace – je vždy nutné párové zapojení dvou jednotek na protilehlých stranách systému. Jedna z nich nasává vzduch a přivádí jej přes výměník do místnosti, a druhá přes týž výměník odvádí vydýchaný vzduch z místnosti. Jednotky v pravidelných intervalech kyvadlově přepínají svou funkci z fáze nasávání do fáze výfuku. Vzduch navíc zpravidla prochází keramickým výměníkem, kterým předtím proudil zahřátý vlhký vzduch z místnosti. Ten tak logicky ohřívá i vstupní vzduch a přispívá ke vzniku kondenzátu. Pravidelný interval přepínání fází nezajišťuje, že se odpadní vzduch skutečně stačí odvést. Může se tak stát, že namísto větrání budeme pohánět vydýchaný vlhký vzduch tam a zpět. V systému push&pull je navíc nutný vývod kondenzátu na fasádu, a pro odvádění vzduchu z kuchyně nebo koupelny je pak dokonce nutná instalace dalšího nezávislého odtahového ventilátoru vně systému. V kyvadlovém systému navíc nelze účinně filtrovat vzduch a prakticky není možné zajistit rovnotlaký provoz. Ten je nutný k zajištění efektivního fungování systému. Účinnost celého systému je tak cyklická se značnými výkyvy.Ing. Roman Šubrt
obchodně-technický zástupce pro komfortní větrání Zehnder
Je obchodně-technickým zástupcem pro oblast řízeného větrání české pobočky švýcarské firmy Zehnder Group, která je největším evropským výrobcem systémů komfortního větrání s rekuperací tepla a jedničkou na českém trhu. Po absolutoriu stavební fakulty ČVUT Praha pracoval jako projektant a podílel se na realizaci projektů v oblasti TZB. Má za sebou stovky úspěšných realizací systémů řízeného větrání v rodinných domech. Je lektorem Zehnder Academy a nadšeným sportovcem. Hraje baseball, aktivně se věnuje lyžování a cyklistice. Jeho dalším celoživotním zájem je historie.
Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Profil společnosti: Zehnder Group Czech Republic s.r.o. je dceřinou společností švýcarského koncernu Zehnder Group, založeného v roce 1895. Se 17 výrobními závody a více než 3 500 zaměstnanci patří k technologické špičce v oblasti designových koupelnových a bytových radiátorů, komfortních systémů větrání s rekuperací tepla a stropních sálavých systémů pro vytápění a chlazení.
Více informací na www.zehnder.cz.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Okénko bydlení
- Úspora vody a energie v domácím wellness – praktické tipy
- Vliv klimatu na dostupnost dřeva: Jak změny klimatu ovlivňují lesnictví a zásoby dřeva
- Porovnání saunových technologií: Klasická sauna vs. Infrasauna
- Modulární dřevostavby: Flexibilita pro budoucnost - možnosti rozšíření a přizpůsobení domů podle měnících se potřeb rodiny
- Domácí sauny a vířivky jako investice: Jak zvyšují hodnotu nemovitosti
- Dřevostavby a udržitelný urbanismus: Klíčová role dřeva v rozvoji udržitelných měst a obcí