Zdražení energií může negativně ovlivnit průmysl a stavebnictví. A tím snížit například i dostupnost bydlení
· Regulovaná složka elektřiny pro velké odběratele by podle návrhu měla vzrůst na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent.
· Jak se k současné situaci mají postavit firmy?
Praha, 22. listopadu 2023 – Zvýšení regulované složky cen energií a zrušení podpory na její platbu od státu negativně ovlivní české stavebnictví a bude likvidační pro český průmysl. Toto prohlášení vydal před pár dny Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS). Podle svazu se skokové navýšení výdajů na energie promítne do cen stavebních materiálů. Zároveň také může ovlivnit konkurenceschopnost českého stavebnictví a snížit dostupnost bydlení.
Proti zdražení energií se již dříve vymezila také například česká Ocelářská unie, Asociace sklářského a keramického průmyslu, Asociace malých a středních podniků a živnostníků a některé další subjekty.
„Energetický regulační úřad (ERÚ) pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky energií, která se na konečné ceně energií podílí v desítkách procent. Regulovaná složka elektřiny pro velké odběratele by podle návrhu měla vzrůst na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Jedná se tedy o velice výrazný zásah do hospodaření velkých podniků, u kterých nebude často jiná možnost než toto zdražení přenést ve finální fázi na konečného zákazníka,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce energie společnosti Kalkulátor.cz.
Podle SPS se pro velké odběratele bude jednat oproti roku 2022 o nárůst o 200 až 250 procent. V porovnání s rokem 2023 bude tento nárůst ještě větší. „Považujeme to za podmínky snižující konkurenceschopnost, kdy by velcí spotřebitelé měli čtvrtou nejdražší elektřinu v Evropě. Vnímáme to jako absolutní podkopnutí tuzemské ekonomiky, která navíc stále ještě vyhlíží svůj restart,“ říká Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
U domácností se budou distribuční poplatky také zdražovat, podle distribuční sazby o 20 až 150 %. Zde se obecně doporučuje zkusit celkové dopady snížit tím, že domácnost změní dodavatele, který ji bude schopen dát nižší cenu elektřiny nebo plynu. Protože rozdíly mezi nabídkami jsou velké, může změna dodavatele pomoci k tomu, že celkové dopady zdražení nebudou tak zásadní. U podniků to je ale jinak, nemůžete jen tak přejít k jinému dodavateli jako domácnost, je nutné dodržet smlouvu. Navíc rozdíly mezi nabídkami nejdou tak velké, jako u domácností, a tak nenajdeme variantu, která by zásadně pomohla vykrýt zdražení distribučních poplatků
Vyplatí se firmám fixovat?
Dnešní doba je tak cenově nejistá, že rozhodovat se mezi nabídkou na jeden rok nebo na dva roky je vlastně čistá spekulace. Tolik faktorů může ovlivnit ceny na burze, a tedy i to, za kolik se budou příští rok uzavírat kontrakty, že nikdo nemůže predikovat, jestli se nyní vyplatí podepsat cenu na dva roky anebo jen na jeden. „Já osobně bych vycházel z nabídky. Pokud bude nabídnutá cena na 2 roky odpovídat tomu, co pro podnikání potřebuji, asi bych ji zvolil. A pak budu mít dva roky jistotu. Pokud ne, pak bych vybral variantu na 1 rok a doufal, že příští rok budu mít možnost podepsat smlouvu výhodnější,“ doporučuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce energie společnosti Kalkulátor.cz.
Investice do úspory
„To nejlepší, co mohou firmy nyní udělat vedle pečlivého výběru dodavatele je snížit spotřebu všude, kde to je možné. A samozřejmě kde to ekonomicky dává smysl. Třeba fotovoltaika na střeše podniku může vyrábět elektřinu, kterou podnik s nonstop provozem ze 100 % spotřebuje. A nemusí tak řešit baterie anebo výkupy přebytků. Pak je návratnost takového řešení opravdu rychlá a fotovoltaika přitom vydrží více jak 20 let,“ doporučuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce energie společnosti Kalkulátor.cz a dodává: “Ale to zdražení, které naše podniky pravděpodobně čeká, fotovoltaická elektrárna na střeše bohužel nevyřeší.
Lukáš Kaňok
Lukáš Kaňok je zkušený obchodník, jehož profesní kariéra začala v oboru TELCO, kde působil 14 let a nyní již 8 let pokračuje ve světě online srovnávačů cen energií, pojištění a financí. Jeho vášeň a odbornost v oblasti startupů, zejména v sektorech energetiky a financí, ho řadí mezi přední odborníky. Jeho zájem o nové technologie mu pomohl rozvíjet inovativní řešení a strategie pro energetický a finanční obor. V obchodním světě se vyznačuje nejen bohatými zkušenostmi, ale také nadšením a odhodláním k dosažení pozitivních změn v oblasti energetiky a financí. Lukáš je v necelých 50 letech již dědečkem a k tomu navíc vášnivým motorkářem.
Kalkulátor.cz
my počítáme, vy šetříte
Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.
Více informací na https://www.kalkulator.cz/.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat
- Vlastní bydlení? Pro většinu Pražanů nedostupné, nájmy nabízejí cenově výhodnější alternativu
- Radioporadna: Čtyři základní opatření, která povedou k nižším nákladům na provoz domácnosti nebo rodinného (audio)
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %