Praha 1 odkládá řešení problémů privatizace a prodeje půdních bytů

Cianews.cz, 2.9.2003

Problematiku smluv mezi Prahou 1 a realitními kancelářemi Navatyp, Sever a Centra, které pro první městskou část zajišťují privatizaci obecního bytového fondu a realizaci a prodej půdních vestaveb, rada Prahy 1 na svém zasedání v pondělí 1. září vůbec neprojednávala. Zastupitelstvu 15. září radní předloží pouze informaci o stavu věci. Jak na dnešní tiskové konferenci uvedl starosta Vladimír Vihan, zatím nedošlo ani k jednání s realitními kancelářemi.

Navržení nových smluv a další postup jak v případě privatizace, tak i půdních vestaveb budou zastupitelé řešit až na říjnovém zasedání. Starosta však nevyloučil uspořádání mimořádného jednání zastupitelstva kvůli tomu, aby se celý proces urychlil. O obsahu nově navrhovaných smluv, které opozice kritizuje, starosta prý zatím neví.

Nově navrhované smlouvy podle opozice předpokládají uhrazení reálných nákladů na výstavbu s horní hranicí deset tisíc za metr čtvereční, ale navíc je v nich stanovena takzvaná nadstavba, ve které si realitní kanceláře účtují za projektovou dokumentaci a získání stavebního povolení dalších 10 až 15 tisíc za metr čtvereční každé bytové jednotky. Podle několika stanovisek právníků a stavebních společností, které má opozice k dispozici, se běžně tato nadstavba pohybuje v rozmezí 5 až 12 procent celkových nákladů, v průměru maximálně tři tisíce za metr čtvereční.

V tuto chvíli se celý proces privatizace bytů a výběru budoucích vlastníků půdních vestaveb rozhodnutím městské rady pozastavil. Firmy Navatyp, Sever, Centra provedly inventuru, zjistily objem provedených privatizací a dokončí již probíhající akce.

V roce 1999 se radnice v čele s nynějším náměstkem primátora Jiřím Bürgermeisterem rozhodla privatizovat více než pět tisíc obecních bytových jednotek. Za tímto účelem vypsala veřejnou obchodní soutěž na organizátora prodejů, ve které zvítězily tři realitní kanceláře. Od roku 2000 však Bürgermeister podepsal s firmami celkem sedm dodatků ke smlouvám, ve kterých realitní kanceláře pověřoval dalšími úkoly nad rámec výběrového řízení, tedy realizací a prodejem půdních bytových vestaveb.

Poté, co Kontrolní výbor tyto nedostatky objevil, podal stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro podezření z tunelování obecního majetku. Jeho rozhodnutí dává opozici za pravdu a viní radnici z porušení zákona jak v případě vzniku původní mandátní smlouvy, která byla uzavřena místo s jedním vítězem hned se třemi firmami, tak v případě všech smluvních dodatků.



-ved-, -ak-



Copyright 2003 Česká informační agentura, s.r.o.




© ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o. Zpravodaj.cz využívá agenturní zpravodajství České informační agentury, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČIA je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČIA.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality