Jak vysoký bude podíl větrné a solární elektřiny v energetickém mixu?

Research, 28.11.2023
V diskuzi o energetické transformaci a optimálním mixu je je potřeba umět rozlišit mezi LCOPE a LCOTE. LCOPE jsou náklady na výrobu elektřiny, které oceňují elektřinu, když je vyrobena. LCOTE jsou náklady na výrobu elektřiny na zajištění celkové potřeby sítě 24/7.

Napadne vás samozřejmě, že největší rozdíl mezi LCOPE a LCOTE musí být u nestálých zdrojů = vítr a slunce. LCOPE náklady jsou nízké u solární a větrné energie, výrazně pod jádrem. Ale pokud vezmeme do úvahy LCOTE náklady, tak je situace opačná: solární a větrná energetika vyžadující back-up (baterie) je 2-3 dražší než jádro. Například každý 1 MW poptávky vyžaduje 5 MW solární energie a 9 MW baterií. A i tato kombinace by byla spojena s výpadky výroby při nepříznivém počasí.

Výpočty Thunder Said Energy ukazují, že bateriové záložní zdroje nedokáží zajistit, aby podíl solární a větrné energie ve většině energetických sítí překročil 30-40 %, aniž by se tím zvýšily systémové náklady, které se pohybují v rozmezí 500 USD/tunu snížení emisí CO2. Ano, bude docházet ke zlevnění výroby panelů a s novými modely se zvýší kapacita baterií. Přesto v dohledném horizontu bude levnější plyn (v simulaci se počítá s cenami na US trhu, v Evropě 4x vyšší, takže podíl OZE může vycházet výš) doplněný CCS (Carbon Capture and Storage) technologiemi. Nicméně 30-40 % podíl je stále významné zvýšení ze současné úrovně. Podíl větru a slunce na výrobě primární energie na globální úrovni je v současnosti pouze 5%. Podíl na výrobě elektřiny dosahuje 7,5 procenta. Ale protože trend snížení emisí CO2 vyžaduje například i elektrifikaci dopravy, tak je potřeba sledovat jejich podíl na výrobě primární energie.

Proto dalším nevyhnutelným závěrem jejich analýzy je, že zemní plyn se stane nejpragmatičtější a nákladově nejefektivnější pojistkou proti výkyvům v sítích s vysokým podílem obnovitelných zdrojů. V sítích s velkým podílem obnovitelných zdrojů proto plyn dosáhne 30-50% podíl.

Jejich odhady ukazují, že nejlepší kombinací nízkonákladových a nízkoemisních energetických sítích bude taková, která v rozumném poměru skloubí solární, větrnou, jadernou, vodní energii a zemní plyn

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny 


pozn., odkaz na výzkum: https://thundersaidenergy.com/2023/11/16/renewable-heavy-grids-dividing-the-pie/?mc_cid=a2c2043f8d&mc_eid=4711c170cf 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie