Statisíce pozemků již za měsíc propadnou státu, pokud se o ně majitelé do konce roku nepřihlásí. Nejste mezi nimi i vy?
Na území ČR se nachází přes 140 000 pozemků, které nemají vlastníka a konec lhůty pro uplatnění nároku na ně se již rychle blíží. V reakci na tuto výzvu vznikl projekt Česká země, který si klade za cíl pomoci majitelům přehledně identifikovat a uplatnit nároky na zapomenuté pozemky pomocí přehledné interaktivní mapy. Nejsou mezi nimi i vaši prarodiče?
Máte také babičku, která vám vyprávěla o příbuzných, kteří vlastnili louky a pole a nikdo z rodiny neví, kde je těmto pozemkům konec, protože se po jejich smrti na pozemky zapomnělo? V odpovědi na tuto situaci přijala Česká republika v roce 2012 opatření, stanovující, že majitelé nemovitostí mají do 31. prosince 2023 možnost uplatnit nárok na své nevyužívané pozemky, jinak propadnou ve prospěch státu.
V důsledku této výzvy ÚZSVM zveřejnil seznam majitelů, kterých pozemků se propadnutí bude týkat. Bohužel je ale tabulkový dokument, který je pro vyhledávání k dispozici, až příliš rozsáhlý a málo přehledný, a to zejména proto, že není graficky zpracován a čítá okolo 300 000 řádků. Tato neuchopitelnost vedla k tomu, že mnoho potenciálních vlastníků - dědiců pozemků si dokument z časových důvodů ani nestáhne a nepokusí se v něm hledat.
"Cílem našeho projektu je maximálně zjednodušit hledání těchto pozemků a zachránit jich tolik, kolik jen bude možné. Lidé mají k zapomenutým nemovitostem určitý vztah, je to propojení s minulostí a do určité míry i propojení s předky. Setkáváme se i s případy, kdy lidé obnovují dědické řízení pozemku o velikosti 60 m2, v těchto případech vůbec nejde o peníze, ale o emoce," říká Jan Antonín Kolář, autor projektu Ceskazeme.cz
Česká země čerpá z dat ÚZSVM, z katastru a dalších zdrojů, aby mohla parcely přehledně zobrazit přímo na mapě. To je důležité proto, že většina vlastníků měla pozemky v blízkosti bydliště.
“Máme již potvrzeny případy, kdy aplikace pomohla najít pozemek rodiny. V jednom případě šlo i o hodnotu přesahující 1 milion korun. To je pro nás obrovské zadostiučinění, protože víme, že naše práce pomohla někomu výrazně zlepšit život,“ dodává Jan Antonín Kolář.
Díky promyšlenému vyhledávání si dokáže poradit i se zkomolenými názvy a jmény. Zpracovat data o parcelách a vytvořit design aplikace trvalo přibližně dva měsíce usilovné práce. Po novém roce by aplikace již totiž postrádala smysl. Česká země pak nabízí také jednoduchý vyhledávač-widget, který si může kdokoliv vložit na stránky a jenž umožňuje okamžité vyhledávání jmen a pozemků.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Radioporadna: Bezpečné otužování. Jděte pěkně postupně krok za krokem, začít můžete odolností u studené sprchy (audio)
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- Online Plus: Je potřeba na internetu ověřovat věk? (audio)
- Zahrádkářské tipy: Někdo mu říká amarylis, ale je to hvězdník (audio)
- Vánoce v zoo: Štědrý den za korunu i soutěž
- Když Ježíšek potřebuje dodávku: jak na vánoční dárky, které kurýr nezvládne