Díky dodatečně poskytnutým prostředkům se sníží příspěvek na podporované zdroje energie (POZE), který hradí podniky připojené na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí podle svého rezervovaného příkonu. Původně navrhovaná dotace ze státního rozpočtu, kterou vláda stanovila ve výši 9,35 miliard korun, totiž znamenala, že by platba na příspěvek pro POZE (podle rezervovaného příkonu) dosahovala měsíčně 368 280 korun za megawatt. V důsledku by tak průmyslové podniky v příštím roce platily příspěvek 495 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny – tedy stejně, jako hradí drobní odběratelé.
Změnové cenové rozhodnutí příspěvek na POZE podle rezervovaného příkonu snižuje na 115 881 korun za megawatt měsíčně.
„V návaznosti na nové rozhodnutí vlády jsme okamžitě zahájili veřejné konzultace ke změně cenového rozhodnutí, která zohledňuje navýšení státní dotace. Průměrně hrazený příspěvek na POZE by měl po přepočtu na megawatthodinu klesnout u odběratelů na hladině vysokého napětí na 388 korun, u velmi vysokého napětí na 328 korun. Oproti původně vydanému cenovému rozhodnutí tak hovoříme o snížení příspěvku o pětinu u vysokého napětí, u velmi vysokého napětí dokonce o třetinu,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
Veřejný konzultační proces probíhá v nejkratší možné délce, kterou umožňuje energetický zákon, tedy ve lhůtě pěti pracovních dnů. Nové cenové rozhodnutí ERÚ vydá ihned po vypořádání připomínek z veřejného konzultačního procesu. Změnové cenové rozhodnutí by tak mělo být účinné již od 1. ledna 2024.